Prawo o ruchu drogowym. Jakie zmiany od 1 czerwca ?

Prawo o ruchu drogowym. Jakie zmiany od 1 czerwca ?

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym przypieczętowane. Po podpisaniu przez Prezydenta nowelizacji Prawa o ruchu drogowym od 1 czerwca 2021 roku czekają nas zmiany. Zwiększają one zakres ochrony pieszego w rejonie przejścia, ujednolicają dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym bez względu na porę dnia oraz zakazują tzw. jazdy na zderzaku.  

Zgodnie z nowelizacją piesi będą mieli pierwszeństwo już przed wejściem na pasy.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście” – czytamy w ustawie

Nowe przepisy zakładają, że piesi, którzy już znajdują się na przejściu mają pierwszeństwo przed każdym pojazdem. Natomiast piesi, którzy dopiero na nie wchodzą mają pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju.

W zapisach jest także „zakaz” dla pieszego. Zgodnie z nowym zapisem podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego „w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych”. Dotyczy to także przechodzenia na pasach.

Zakaz „jazdy na zderzaku”

Wprowadzone nowelizacją zmiany dotyczą także jazdy zbyt blisko jadącego przed nami pojazdu. I to na wszystkich drogach. Także na autostradach i drogach ekspresowych. Chodzi tu o tak zwaną „jazdę na zderzaku”. Zgodnie z nowym przepisem odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Przykładowo kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim.

Zmiana dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym

Ważną informacją jest to, że nowe przepisy ujednolicają dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym. Będzie ona teraz wynosiła 50 km/h bez względu na porę dnia. Czy będzie bezpieczniej?

Przypomnę, że w 2020 roku na polskich drogach doszło do 22 490 wypadków, w których poszkodowanych zostało 25 344 osób, a 2105 poniosło śmierć. I był to najbezpieczniejszy rok od 45 lat. Można powiedzieć, że dziennie ginęło średnio 6 osób. Dziennie! A w statystykach europejskich pod względem śmiertelności zajmujemy „zaszczytne” 3 miejsce za Rumunią i Bułgarią. Miejmy więc nadzieję, że jednak zmiany przepisów spowodują mniej tragedii na polskich drogach.

 

Jedna odpowiedź

Możliwość komentowania została wyłączona.

Napisz do mnie przez Messenger
Call Now Button