Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu

Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu

Z bazy CEPiK usuną pojazdy

Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Co to jest ? Wspominałem o tym już w styczniu pisząc o obowiązku przerejestrowania samochodu. Przypomnę więc, że już w czerwcu 2024 z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców ( tzw. CEPIK) zniknie ponad 7 mln pojazdów.

Wielkie czyszczenie bazy CEPiK

W bazie CEPIK trwa sprzątanie tzw. “martwych dusz”, czyli pojazdów, które najprawdopodobniej już nieistnieją. Ze wstępnych ustaleń wynika, że takich pojazdów może być w systemie ponad 7 mln, a ich średnia wieku to 37 lat. Są jednak też pojazdy, które jeszcze są “na chodzie”, ale znikną z bazy.

Od 10 czerwca baza CEPiK ma odzwierciedlać faktycznie liczbę pojazdów. Dlatego w tym dniu automatycznie usunięte zostaną pojazdy spełniające jednocześnie 3 kryteria:

  • zostały zarejestrowane po raz pierwszy przed 14 marca 2005 roku,
  • nie mają ważnych badań technicznych,
  • nie posiadają ubezpieczenia OC przez okres dłuższy niż 10 lat

Jeżeli Twój pojazd spełnia te warunki zostanie automatycznie usunięty. Możesz to sprawdzić w Wydziale Komunikacji. W niektórych miastach i starostwach powiatowych pojawiły się też listy z wykazem pojazdów, które zostaną usunięte z bazy 10 czerwca. Taka lista do wglądu jest dostępna np. w Referacie Komunikacji Starostwa Powiatowego w Międzychodzie.

Wśród pojazdów jest dużo ciągników i przyczep rolniczych. Często przyczyną jest “przechodzenie” pojazdów z ojca na syna a dane nie są aktualizowane. Ale są też samochody osobowe z “czarnymi” tablicami rejestarcyjnymi, które od lat stoją uszkodzone bez przeglądów i ubezpieczeń.

Ponowna rejestracja pojazdu

Przed ponowną rejestracją wiele osób wstrzymuje jednak obawa przed karą za brak ubezpieczenia OC. Okazuje się, że w przypadku ponownego zarejestrowania pojazdu po 10 czerwca nie trzeba się tego obawiać. Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że właściciele pojazdów, którzy dokonają powtórnej rejestracji, nie będą podlegali karze za brak ubezpieczenia OC za okres, w którym ubezpieczenie nie było opłacane. Czyli jest to okazja do przywrócenia pojazdu do ruchu zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Napisz do mnie przez Messenger
Call Now Button