Ubezpieczenie zdrowotne – prywatna polisa czy opieka zdrowotna?

Ubezpieczenie zdrowotne – prywatna polisa czy opieka zdrowotna?

Nie ma chyba w Polsce osoby, która nie wie czym jest ZUS i NFZ. Składka zdrowotna to nieodłączna część naszych wynagrodzeń, a o świadczeniach opieki zdrowotnej możemy usłyszeć różne zdanie od każdego. Narosło jednak sporo niejasności w tym, czy prywatna polisa zdrowotna może zastąpić ZUS? Co jeśli nie mamy pracy i żadnego dochodu, który można udokumentować i nie podlegamy obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego? Na część z tych pytań odpowiem w tym artykule i postaram się rozwiać twoje wątpliwości.

Jak działa opieka medyczna od państwa?

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej, obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają m.in.: pracownicy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą lub osoby z nimi współpracujące, osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia, emeryci/renciści, a także niektóre inne grupy osób np. dzieci uczęszczające do szkół, studenci – o ile nie mogą zostać zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członkowie rodziny ubezpieczonych rodziców lub dziadków.

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego jest spełniony po zgłoszeniu osoby do ubezpieczenia ORAZ opłaceniu składki zdrowotnej. Za ubezpieczenie zdrowotne członków rodzin na tych samych zasadach co ubezpieczony, odpowiada osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenie zdrowotnego.

Jako osoba ubezpieczona mamy dostęp do różnych świadczeń zdrowotnych oraz publicznej opieki zdrowotnej. Obejmuje to np. dostęp do placówek medycznych, bezpłatnej opieki zdrowotnej oraz dostęp do lekarzy specjalistów. Mamy pod tym kątem zdecydowanie lepiej niż np. w Ameryce, ale wszyscy wiemy, że dostęp do usług medycznych w Polsce jest czasem znacznie utrudniony.

Wysokość składki różni się w zależności od tego czy dana osoba jest na umowie o pracę, czy prowadzi działalność. Podstawa wymiaru składki to najczęściej wynagrodzenie. Jeśli natomiast posiadasz działkę rolną, możesz podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników tzw. KRUS. Informacje na temat tego jak działa powszechne ubezpieczenie zdrowotne możesz też zyskać na oficjalnych stronach państwowych.

Europejska karta ubezpieczenia – co musisz wiedzieć?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli inaczej EKUZ, to dokument, który pozwala na korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej. Działa ona na podobnych zasadach co w Polsce. Jeśli w danym kraju część usług opieki zdrowotnej podlega płatności (np. honorarium lekarza) to EKUZ nie pokryje takiej opłaty. Niezależnie od tego, czy masz EKUZ, czy nie, zawsze polecam wykupić ubezpieczenie turystyczne, które nie tylko gwarantuje zwrot kosztów leczenia, ale masz do wyboru mnóstwo wariantów ubezpieczenia, które mogą np. dodatkowo pozwolić na uzyskanie świadczenia NNW lub zabezpieczyć się w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej (OC).

Każda osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego i bez zaległości w opłacaniu składek, może wyrobić sobie przed wyjazdem kartę EKUZ. Można to zrobić w oddziale NFZ, uprawnionej delegaturze lub przesłać pocztą / za pomocą ePUAP / z użyciem Internetowego Konta Pacjenta. Instrukcje znajdziesz tutaj.\

Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatna opieka medyczna to coraz bardziej popularne rozwiązanie oferowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe. W zależności od wybranej umowy dobrowolnego ubezpieczenia zyskujemy dostęp do lekarzy specjalistów bez długich kolejek. Ubezpieczenia zdrowotne obejmują najczęściej:

  • dostęp do wybranej listy specjalistów w zależności od wybranego pakietu,
  • listę zabiegów, które możemy wykonać określoną liczbę razy, zwykle są to proste zabiegi laboratoryjne, lub niewielkie działania np. stopatologa,
  • prywatne ubezpieczenia medyczne gwarantują dostęp do specjalnego systemu lub infolinii, która pomoże nam szybciej umówić się na wizytę,
  • dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne może być wykupione dla pojedynczej osoby lub dla całej rodziny.

Niestety prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie jest w stanie zastąpić całkowicie usług medycznych oferowanych przez państwową służbę zdrowia. Wprawdzie od niedawna LUX MED jako jedyny ma w swojej ofercie także ubezpieczenie pobytu w szpitalu. Czyli masz zagwarantowany pobyt i leczenie w szpitalu, a nie świadczenie za taki pobyt. Polisa ta zapewnia opiekę zarówno w przypadku nagłych problemów zdrowotnych jak i zaplanowanego zabiegu. Zakres ubezpieczenia szpitalnego obejmuje takie specjalizacje jak: choroby wewnętrzne, kardiologia, pulmonologia, alergologia, neurologia, diabetologia, gastroenterologia, dermatologia, reumatologia, endokrynologia, choroby zakaźne, nefrologia. Jednak ma także wyłączenia. Nie obejmuje bowiem swoim działaniem diagnostyki i leczenia z zakresu leczenia ambulatoryjnego, następstw udarów i przewlekłego leczenia nerkozastępczego.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne umożliwi na pewno szybszy dostęp do specjalistów. I jest o tym przekonanych już prawie 4 mln Polaków, którzy mają prywatne ubezpieczenie zdrowotne. W połączeniu z ubezpieczeniem na życie, taki zestaw może być świetnym dodatkiem do tego, co oferuje nam państwowa służba zdrowia.

Dla firm Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują grupowe ubezpieczenie zdrowotne. Coraz częściej to ubezpieczenie jest benefitem w zakładach pracy.

Czy mogę przestać płacić składkę zdrowotną?

Ubezpieczeniu zdrowotnemu obowiązkowo podlegają wszystkie osoby, wymienione w ustawie, którą znajdziesz w pierwszym akapicie. Nie ma możliwości przyjść do oddziału regionalnego ZUS i powiedzieć ,,nie chcę płacić składek”. Decyzja dotycząca wykupienia prywatnego ubezpieczenia to dodatkowy krok, który w razie problemów pozwoli nam szybko wrócić do pełni zdrowia.

Zdarzają się sytuacje, że osoby nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Może to być np. przez brak pracy, brak zarejestrowania się w Urzędzie Pracy, czy też innych powodów. W takich przypadkach, można opłacać składkę zdrowotną niezależnie od statusu zatrudnienia. Wystarczy wypełnić odpowiedni druk ZUS.

Dlaczego prywatna polisa zdrowotna jest coraz bardziej potrzebna?

Tak naprawdę wystarczy wejść na pierwsze wiadomości z brzegu, czy to w gazecie, czy w Internecie, żeby przekonać się o tym, jak wygląda służba zdrowia. Coraz mniej lekarzy, dłuższy czas oczekiwania, braki personelu, strajki, kosztowne wizyty prywatne. To wszystko wpływa na stan państwowej opieki zdrowotnej, a finalnie na stan zdrowia Polaków. Prywatna opieka medyczna zyskuje na coraz większej popularności, głównie za sprawą tego, że produkty są coraz bardziej rozbudowane. Dzięki temu to oferują naprawdę szeroki zakres usług, zabezpieczając nie tylko osobę opłacającą składkę, ale również gwarantując możliwość ubezpieczenia członków rodziny i najbliższych.

Prywatne ubezpieczenie – najpopularniejsze mity

  1. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może zastąpić ubezpieczenie w NFZ – jak już opisałem, prywatna polisa nie jest w stanie zagwarantować tak szerokiego dostępu do usług medycznych, specjalistów, zabiegów czy pomocy w razie sytuacji zagrażających życiu.
  2. Pakiety medyczne i prywatne ubezpieczenie jest tylko dla firm – obecnie na rynku można znaleźć szeroką ofertę dla osób indywidualnych lub rodzin.
  3. Ubezpieczenie zdrowotne to spory wydatek – szeroka oferta produktów pozwala ubezpieczyć się już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
  4. Nie można ubezpieczyć rodziny osoby ubezpieczonej – tu wracamy do punktu numer dwa. Odpowiednie pakiety można wykupić dla całej rodziny.
  5. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem to czasochłonny proces – prywatną polisę możesz kupić nawet online lub kontaktując się ze mną podczas konsultacji.

Prywatna opieka i ubezpieczenia medyczne – rodzaje

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne zapewnia dostęp do lekarzy – zarówno ogólnych, jak i specjalistów. Wizyty umówisz na konkretny dzień i godzinę, często z gwarancją do 5 dni od zgłoszenia. Sam proces rejestrowania się jest bardzo prosty – wystarczy zadzwonić, skorzystać z internetowego portalu pacjenta lub aplikacji. Poza wizytami stacjonarnymi dostępne są również teleporady, a oprócz tego w ramach wykupionego pakietu można realizować także badania diagnostyczne i korzystać z wielu innych usług medycznych.

W zależności od potrzeb można wyróżnić kilka rodzajów prywatnego ubezpieczenia:

  1. Pakiet medyczny np. dostęp do placówek typu LuxMed czy Medicover.
  2. Ubezpieczenia zdrowotne bez dodatkowych świadczeń.
  3. Ubezpieczenia zdrowotne połączone z takimi świadczeniami jak świadczenie chorobowe, wypłaty za dzień pobytu w szpitalu i inne.

Wszystko zależy od wyboru oferty dostępnej na rynku oraz wysokości opłacanej składki. Jeśli nie wiesz, jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji, a ja odpowiem na wszystkie Twoje pytania.

    Jesteś zainteresowana/-y tym ubezpieczeniem zdrowotnym? Zostaw kontakt i porozmawiajmy!

    Napisz do mnie przez Messenger
    Call Now Button