Obowiązek przerejestrowania pojazdu

Obowiązek przerejestrowania pojazdu

Obowiązek przerejestrowania samochodu

Od 1 stycznia 2024 roku jest nowy obowiązek dla właścicieli samochodów. Nowe przepisy pod groźbą kary wprowadzają obowiązek przerejestrowana kupionego pojazdu i zgłoszenie jego sprzedaży.

Zgodnie z nowymi przepisami właściciel pojazdu ma obowiązek złożenia wniosku o jego rejestrację w terminie 30 dni od dnia nabycia w Polsce lub dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego spoza Unii Europejskiej lub sprowadzenia pojazdu do Polski z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Jeżli nabywca przekroczy 30-dniowy termin to musi się liczyć z karą w wysokości 500 zł. Natomiast dłuższe odwlekanie wizyty w Wydziale komunikacji będzie jeszcze droższe. Po 180 dniach od zakupu kwota ta rośnie już do 1000 zł.

Nadal obowiązuje przepis pozwalający na zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Natomiast jeśli pojazd ma stare, tzw. czarne tablice rejestracyjne, konieczna jest wymiana na białe, z logo UE.

Obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu pozostaje bez zmian

Obowiązek zgłoszenia sprzedaży pojazdu pozostaje bez zmian. Nadal sprzedający ma na to 30 dni. Zmianie podlega jedynie wysokość kary. Będzie wynosić 250 zł bez względu na ilość przekroczonych dni. Dotychczas kara znajdowała się w przedziale 200 – 1000 zł a na jej wysokosć wpływało wiele czynników. Obecnie jej wysokość nie będzie uznaniowa i nie będzie podlegać negocjacji.

Samochody kupione przed 1 stycznia 2024 r.

Nowe przepisy nie obejmują pojazdów kupionych przed 1 stycznia 2024 r. Umowa kupna – sprzedaży z datą ubiegłoroczną oznacza więc, że wystarczające będzie zgłoszenie zakupu. Czyli postępowanie będzie się toczyć na zasadach obowiązujących w 2023 roku.

Co z ubezpieczeniem OC

Kupiłeś pojazd zarejestrowany w Polsce? Zwykle taki samochód ma także aktualną polise OC ( ale przy kupnie zawsze się upewnij). Pamiętaj jednak, że polisa OC zbywcy nie przedłuża się automatycznie. Jeżeli nie zgłosisz się do ubezpieczyciela to polisa wygaśnie. Bo towarzystwo nie przypomni tobie o kończącym się ubezpieczeniu. I powstanie przerwa, która może kosztować nawet 8600 zł ! Dlatego warto skontaktować się ze swoim agentem i ustalić jakie rozwiązanie jest dla ciebie najlepsze. Kontynuować aktualne ubezpieczenie czy lepiej będzie zrzec się go i kupić OC na cały rok w innym towarzystwie. Dodam, że niektóre towarzystwa wymagają dopłaty do składki a jej wysokość wynika z rekalkulacji, czyli ponownego obliczenia jej wysokości na podstawie danych nowego właściciela.

Automatyczne usunięcie pojazdu z bazy CEPiK

Właścicieli pojazdów czeka jeszcze jedna niespodzianka. W dniu 10 czerwca 2024 roku, z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostaną automatycznie usunięte samochody, które spełniają następujące kryteria:

  • zostały zarejestrowane po raz pierwszy przed 14 marca 2005 roku,
  • nie mają ważnych badań technicznych,
  • nie posiadają ubezpieczenia OC przez okres dłuższy niż 10 lat
  • nie były aktualizowane dane w bazie CEPiK podczas ostatnich 10 lat.

Proces ten będzie miał charakter automatyczny. Spowoduje to wygaszenie ważności decyzji o rejestracji pojazdu. Właściciele wyrejestrowanych pojazdów dowiedzą się o tym z publicznego obwieszczenia wydanego przez lokalny samorząd. Pocieszajace jest, że własciciel nie poniesie żadnych kosztów, a takze kar np. za brak OC. W razie potrzeby będzie można zarejestrować pojazd ponownie.

Napisz do mnie przez Messenger
Call Now Button