Najczęściej popełniane błędy przy zakupie ubezpieczenia na życie

Najczęściej popełniane błędy przy zakupie ubezpieczenia na życie

ubezpieczenie na życie

Wybór konkretnej polisy ubezpieczeniowej na życie nie jest prosty. Jeżeli dodatkowo popełnimy kilka, podstawowych błędów, to może okazać się, że ubezpieczenie będzie nam zupełnie nieprzydatne. Oto, czego należy wystrzegać się, wybierając ubezpieczenie na życie.

Liczy się nie tylko cena

Klienci towarzystw ubezpieczeniowych bardzo często kierują się wyłącznie ceną, wybierając konkretną ofertę. Błędnie myślimy, że posiadanie jakiejkolwiek polisy okaże się panaceum na wszystkie nieszczęścia, jakie mogą nam się przytrafić. Tymczasem bardzo ważny jest zakres ubezpieczenia, a także jego suma. Zazwyczaj im węższy zakres, tym wartość składki niższa. Tymczasem warto dopasować ubezpieczenie na życie zarówno do swoich możliwości budżetowych, jak i potrzeb. Czasami bowiem wystarczy dopłacić kilkanaście złotych miesięcznie, aby móc cieszyć się znacznie szerszym zakresem ochrony. Wybierając ubezpieczenie na życie zastanówmy się, czego tak naprawdę od niego oczekujemy. Czy zależy nam tylko na wypłacie odszkodowania w razie śmierci ubezpieczonego, czy także w przypadku wystąpienia innych zdarzeń, na przykład wypadku lub choroby?

Brak zrozumienia warunków ubezpieczenia

Wiele osób, które posiadają ubezpieczenie na życie, nie wie, jakie dokładnie zapisy znajdują się w umowie. Jest to najczęstsza przyczyna nieporozumień i sporów na linii ubezpieczony-ubezpieczyciel. Wiele możemy usłyszeć o ubezpieczycielach, którzy nie chcą wypłacać – teoretycznie – należnych odszkodowań. Tymczasem okazuje się, że wyjaśnienie takiego stanu rzeczy znajdziemy nigdzie indziej, jak w umowie ubezpieczeniowej. Ubezpieczyciel nie ukrywa przed nam żadnych wyłączeń odpowiedzialności ani okresów karencji. Zanim jednak podpiszemy konkretną umowę, musimy dobrze się w nią wczytać. Często ubezpieczyciel udostępnia nam ją w formie mailowej, tak abyśmy mogli przed jej zawarciem zapoznać się ze wszystkimi zapisami. Nie bójmy się zadawać pytań, jeśli czegoś nie rozumiemy – ubezpieczyciel powinien wyjaśnić nam wszystkie nieścisłości.

Ukrywanie prawdy

Zanim zostanie zawarta umowa ubezpieczeniowa, należy wypełnić kwestionariusz osobowy. W nim podaje się między innymi informacje na temat stanu zdrowia czy wykonywanego zawodu. To w tych obszarach klienci często mijają się z prawdą. Należy jednak mieć świadomość, że jeżeli wystąpienie zdarzenia ma związek z podaniem niewłaściwych informacji, ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania. Nie możemy więc upiększać rzeczywistości, co czynimy w obawie przed odmową objęcia nas ochroną ubezpieczeniową. Ukrywanie prawdy ma jeszcze jedną, przykrą konsekwencję. Jeżeli chcemy zapoznać się z dostępnymi ofertami ubezpieczenia na życie u agenta, to ten nie będzie w stanie dobrać idealnej dla nas oferty, jeśli podany mu błędne informacje. Owszem, dobierze on polisę, jednak nie będzie ona odpowiadała stricte na nasze potrzeby albo – co gorsza – w ogóle nie będzie do nas adresowana. Musimy też liczyć się z tym, że jeżeli poświadczymy nieprawdę, to ubezpieczyciel będzie miał prawo wypowiedzieć umowę ubezpieczenia.

Zadzwoń - 501485554

 

Napisz do mnie przez Messenger
Call Now Button