Suma ubezpieczenia nieruchomości – jak ją prawidłowo określić?

Suma ubezpieczenia nieruchomości – jak ją prawidłowo określić?

Suma ubezpieczenia nieruchomości

Odpowiednie określenie wartości nieruchomości przy ubezpieczeniu jest bardzo ważne.Pozwala ono na odpowiednie dopasowanie ubezpieczenia do naszych potrzeb. Jeśli zbyt nisko wycenimy nieruchomość to w razie jakiejś szkody dostaniemy zbyt mało pieniędzy. Natomiast, gdy ubezpieczymy na zbyt wysoką sumę to i tak nie dostaniemy więcej niż dana nieruchomość jest warta, a na dodatek zapłacimy wyższą składkę. Jak więc określić wartość nieruchomości ? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Określanie wartości na podstawie ceny, za jaką ją nabyliśmy i przystosowaliśmy

Jedną z metod określenia wartości danej nieruchomości jest określenie jej na podstawie kwoty, za jaką ją nabyliśmy i przystosowaliśmy. Przykładowo kupiliśmy mieszkanie za 140 tysięcy złotych a na jego remont wydaliśmy kolejne 50 tysięcy złotych. Czyli jego wartość wynosi 210.000 zł. Pamiętaj przy tym, że mówiąc o sumie ubezpieczenia nieruchomości podajemy wartość murów oraz wyposażenia zamontowanego na stałe. Meble i inne wyposażenie należy ubezpieczać oddzielnie.

Określanie wartości na podstawie cen rynkowych

Inną metodą jest określenie wartości nieruchomości na podstawie cen rynkowych w danej miejscowości, poprzez na przykład przejrzenie stron z ogłoszeniami. Niestety ta metoda jest dość niedokładna. Po pierwsze nigdy nie wiemy, czy ktoś prawidłowo wycenił wartość (każdy chce przecież sprzedać jak najdrożej ), po drugie najczęściej są to ceny samej nieruchomości bez ruchomości domowych. Metoda ta jest przez to nie dokładna, natomiast nic praktycznie nas nie kosztuje.

Poproszenie o pomoc rzeczoznawcy

Najlepszą metodą określenia wartości nieruchomości jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy. Dzięki posiadanej wiedzy będzie wiedział jak wycenić daną nieruchomość. Podpowie też czy jej wartość w przyszłości może spaść, czy też wzrosnąć. Niestety wadą tej metody są koszty- rzeczoznawcy za wykonaną wycenę musimy zapłacić. Jednak zyskujemy wtedy szczegółową wiedzę ile dana nieruchomość jest warta, a co za tym idzie możemy uniknąć wielu błędów związanych z prawidłowym ubezpieczeniem nieruchomości. Przy wyborze rzeczoznawcy warto kierować się opiniami oraz tym czy dany rzeczoznawca ma odpowiednie certyfikaty.

Podsumowanie

Wycena wartości nieruchomości przy ubezpieczeniu ma kluczowe znaczenie. Jjeżeli dokonamy jej w prawidłowy sposób, unikniemy wielu potencjalnych problemów. Pamiętaj też agent ubezpieczeniowy nie jest od wyceny nieruchomości, a nawet nie powinien podpowiadać ile ona może być warta. Agent jest od tego, aby wyjaśnić co obejmuje polisa, w tym co obejmuje suma ubezbpieczenia nieruchomości. Ostateczna wartość nieruchomości określona w ubezpieczeniu jest zależna tylko i wyłącznie od Ciebi. To Ty określasz na jaką sumę chcesz daną nieruchomość ubezpieczyć. Dodam, że nie warto zaniżać wartości dla kilku złotych mniejszej składki. Bo jak pisałem wcześniej, jeżeli dojdzie do katastrofy i nieruchomość zostanie całkowicie zniszczona to dostaniesz tylko tyle ile wskazuje suma ubezpieczenia.

O tym co może być jeszcze w ramach ubezpieczenia nieruchomości pisałem w artykule Ubezpieczenie domu i mieszkania – ważne aspekty  A jeżeli masz pytania zawsze możesz do mnie napisać lub zadzwonić.

 

Zadzwoń - 501485554

 

Napisz do mnie przez Messenger
Call Now Button