Obniżenie składki OC – czy to możliwe?

Obniżenie składki OC – czy to możliwe?

Choć w pierwszym kwartale 2021 obserwujemy spadek wysokości składki ubezpieczeniowej OC, to w dalszym ciągu szukamy sposobów na jej obniżenie. Nic dziwnego. Ostatecznie od kilku, wydawałoby się niepozornych, czynników zależy, ile tak naprawdę zapłacimy ubezpieczycielowi. Jak obniżyć składkę OC za samochód?

Wiek właściciela i samochodu

Najwyższe składki płacą zazwyczaj młodzi kierowcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kółkiem. Nie mają oni jeszcze prawa do zniżek, a czasami obejmują ich nawet zwyżki, na przykład ze względu na wiek. Dobrym sposobem na obniżenie składki OC jest dopisanie współwłaściciela samochodu. Ważne, aby posiadał on prawo do wszystkich zniżek, które w sumie wynoszą aż 60%. Współwłaścicielem może być osoba z rodziny (rodzice, dziadkowie, rodzeństwo).  Ale może być to także ktoś niespokrewniony. Prawo nie określa bowiem, kto może zostać współwłaścicielem pojazdu, a kto nie. Poza wiekiem kierowcy ważny jest również wiek samego auta. Starajmy się wybierać samochody w “średnim wieku”. Przeciętnie najniższe OC płacą właściciele aut, które mają od 5-ciu do 10-ciu lat. Niestety, im młodsze i im starsze auto, tym większe OC zapłacimy. Weźmy również pod uwagę markę pojazdu. Niektóre uważane są przez ubezpieczycieli za mało wypadkowe, stąd ich ubezpieczenie będzie nieco tańsze.

Pamietaj także, iż ubezpieczenie pojazdów z dużą mocą i pojemnością silnika kosztuje więcej niż samochodów o niewielkich możliwościach rozwijania prędkości. To warto brać pod uwagę już na etapie kupowania samochodu.

Obniżenie składki OC. Porównanie ofert

Kierowcy, którzy chcą wykupić ubezpieczenie OC, powinni przede wszystkim porównać dostępne na rynku oferty. Częstym błędem jest ubezpieczanie samochodu w pierwszej kolejności w ubezpieczalni znanej marki. Niemniej jednak może okazać się, że mniej renomowany ubezpieczyciel ma dla nas o wiele korzystniejszą ofertę. Korzystanie z porównywarki OC jest bardzo proste, a co więcej pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Jeśli jednak nie chcemy porównywać ofert online, możemy udać się do doradcy ubezpieczeniowego. Ten znajdzie dla nas najlepszą cenowo ofertę. I wyjaśni co gwarantuje nam polisa. Szczególnie, że często w pakiecie jest assistance działający w określonej sytuacji lub BLS. Warto też pamiętać, że przy jednorazowej opłacie składki OC z pewnością zapłacimy mniej, niż jeśli rozłożymy płatność na raty. Natomiast jeżeli składka jest wysoka a nie masz akurat tylu środków to za pośrednictwem doradcy można też rozłożyć płatność nawet na 11 rat.

Adres zamieszkania, a nie zameldowania

Okazuje się, że czynnikiem, który ma duży wpływ na wysokość składki OC, jest adres naszego zamieszkania. Otóż podczas podpisywania umowy każdy ubezpieczyciel będzie wymagał jego podania. Niemniej jednak klienci często podają adres zameldowania w miejscu adresu zamieszkania. Podanie w umowie miejscowości, która przez ubezpieczycieli uznawana jest za bardziej ryzykowną, wiąże się z koniecznością zapłaty wyższej składki. Standardowo ubezpieczyciele uważają, że najwięcej wypadków zdarza się większych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków. Bezpieczniejsze, według nich, są nieco mniejsze miejscowości. Tymczasem wielu z nas mieszka na obrzeżach, posiadając adres zameldowania w dużym mieście. Pamiętajmy więc o rozróżnieniu adresu zamieszkania od adresu zameldowania podczas podpisywania umowy.

Wybierając polisę OC warto także zastanowić się nad pakietem. Bo czasami w pakiecie ostatecznie wychodzi taniej. Ale o tym już pisałem wcześniej Jak wybrać polisę OC

Ważny jest oczywiście także bezszkodowy okres jazdy. Obecnie każda firma ubezpieczenowa z automatu “zaciąga” dane dotyczące bezszkodowej jazdy z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. I przyznaje zniżki.

Zadzwoń - 501485554

 

Możliwość komentowania została wyłączona.

Napisz do mnie przez Messenger
Call Now Button