Prawnik dla każdego kierowcy

Prawnik dla każdego kierowcy

ubezpieczenie prawne

Poziom bezpieczeństwa na drogach przekłada się na ryzyko wypadków i związanych z tym problemów. Jednocześnie wiele kosztów, które są ich konsekwencją wykracza poza zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, tzw. OC. A przecież kierowcy podlegają również m.in. odpowiedzialności karnej czy też administracyjnej. Dodatkowo, zapotrzebowanie na pomoc prawną może pojawić się także w przypadku spraw związanych z OC czy innymi ubezpieczeniami, ponieważ zdarza się, że kierowca nie zgadza się z decyzją ubezpieczyciela co do wysokości odszkodowania. Jednak obrona swoich praw sporo kosztuje, szczególnie w przypadku spraw sądowych.

 – Ryzyka prawnego nie może wykluczyć żaden kierowca. Nawet przy zachowaniu najwyższej ostrożności nie możemy przewidzieć zachowania innych osób poruszających się po drogach i tym samym całkowicie wyeliminować możliwości wypadku czy kolizji. W przypadku konieczności obrony w sprawach karnych, w sprawach o wykroczenia lub w sprawach dotyczących dochodzenia roszczeń na drodze sądowej, np.: zadośćuczynienia za doznaną krzywdę czy odszkodowania za poniesioną szkodę, brak odpowiedniego zabezpieczenia może oznaczać poważne obciążenie domowego budżetu. Wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego, koszt opinii biegłych i opłaty sądowe musimy sfinansować bowiem z własnego portfela, bo nie pokryje ich standardowe ubezpieczenie OC – wskazuje Kamil Kurosz, Specjalista ds. Produktów w DAS.

Ubezpieczenie od kosztów prawnych

Odpowiedzią na potrzeby kierowców w tej sferze jest ubezpieczenie prawne. Na polskim rynku istnieje wiele wariantów takiej polisy. Może stanowić samodzielne ubezpieczenie prawne dla konkretnego pojazdu  lub wchodzić w zakres indywidualnej lub rodzinnej polisy prawnej  . Ubezpieczenie to finansuje udział w ewentualnym postępowaniu sądowym, w tym pokrywa m.in. honorarium prawnika, opłaty sądowe, koszty opinii biegłych, rzeczoznawców oraz tłumaczeń dokumentów, a nawet dojazdów na rozprawy – przy czym finansowanie nie jest uzależnione od wyniku sprawy. Bez względu na wygraną czy przegraną, ubezpieczyciel pokrywa zarówno koszty związane z udziałem w procesie sądowym, jak również koszty okołoprocesowe.

Ubezpieczenie prawne zabezpiecza kierowcę przez rok, podobnie jak w przypadku OC. Jednak w odróżnieniu od niego zapewnia także bieżący dostęp do usług prawnych. Przykładowo, w ofercie DAS Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej, kierowca ma również dostęp do nielimitowanych, telefonicznych porad prawnych. Może w każdej chwili zadzwonić na infolinię i otrzymać informację odnośnie swojego problemu i zapytać o przysługujące mu prawa i obowiązki.

– Prawnik zazwyczaj pojawia się w sprawie ubezpieczeniowej na etapie sądowym, a powinien dużo wcześniej. Znajomość prawa i orzecznictwa może ułatwić skuteczne zgłoszenie szkody komunikacyjnej. Pomoże też podejmować kierowcy decyzje w jego najlepszym interesie. W wielu przypadkach powala zapobiec eskalacji problemu. Doradztwo, to niezwykle ważny, prewencyjny aspekt ubezpieczeń prawnych, z którego klienci chętnie korzystają – podkreśla Kamil Kurosz z DAS.

Dodatkowo, ochrona prawna może mieć międzynarodowy zasięg. W DAS obejmuje ona ponad 40 krajów Europy i basenu Morza Śródziemnego. Co bardzo istotne, ochrona obejmuje także pasażerów podróżujących ubezpieczonym autem.

Popularne sytuacje w których ubezpieczenie prawne finansuje pomoc prawną:

a. dochodzenie odszkodowania i zadośćuczynienia od sprawcy wypadku (np. za uszkodzenie auta lub uszczerbek na zdrowiu);

b. obrona w sprawie karnej o spowodowanie wypadku lub kolizji drogowej;

c. obrona w sprawie wykroczeniowej dotyczącej złamania przepisów ruchu drogowego;

d. dochodzenie odszkodowania z ubezpieczenia OC, AC lub NNW;

e. dochodzenie roszczeń wynikających z umów związanych z pojazdem (np. spór ze sprzedawcą auta lub z warsztatem w związku  z wadliwą naprawą pojazdu);

f. odzyskanie niesłusznie zatrzymanego prawa jazdy.

Każde auto i kierowca może mieć ochronę prawną

Ubezpieczeniem prawnym możemy zabezpieczyć nie tylko siebie lub prywatny samochód, ale także pojazd firmowy, a nawet całą ich flotę. Polisa DAS FLOTA rozszerza zakres ubezpieczenia m. in. o sprawy dotyczące warunków wykonywania przewozu lub transportu drogowego oraz czasu pracy kierowców. W DAS specjalną ofertę ubezpieczenia prawnego znajdą również kierowcy zawodowi.

DAS jest jedynym na polskim rynku wyspecjalizowanym zakładem ubezpieczeń, który oferuje wyłącznie ubezpieczenia ochrony prawnej. Po pierwsze, pozwala to uniknąć narażenia na ewentualne konflikty interesów, jakie mogą mieć miejsce w przypadku oferowania innych ubezpieczeń. Po drugie, dzięki wąskiej specjalizacji DAS zapewnia gwarancję najwyższego poziomu świadczonych usług. Jest doskonałym uzupełnieniem ochrony ubezpieczeniowej dla każdego kierowcy i w kompleksowy sposób zabezpiecza go przed niepotrzebnym stresem i wydatkami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisz do mnie przez Messenger
Call Now Button