Jak wybrać polisę OC

Jak wybrać polisę OC

Dostałeś ofertę kontynuacji polisy OC ? Tanie OC ? Nie spiesz się. Sprawdź najpierw czy jest ona dla Ciebie najkorzystniejsza. Decydując się na kontynuację ubezpieczenia OC nie powinniśmy od razu korzystać z przesłanej propozycji. Z doświadczenia wiem, że nie zawsze jest to najlepsza ( jak to woli najtańsza ) oferta. Warto więc sprawdzić inne możliwości. Dzięki porównaniu dostępnych na rynku ofert często możemy zaoszczędzić pieniądze.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC ?

Znalezienie odpowiedniej polisy, która będzie oferowała zarówno dobrą ochronę ubezpieczeniową, jak i cenę może być trudne. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe a jego zakres jest taki sam we wszystkich zakładach ubezpieczeń. Ceny jednak się różnią, a wynika to przede wszystkim z indywidualnej oceny ryzyka.

Wybierając ofertę należy pamiętać, że firmy oferują do polisy OC różne dodatkowe opcje. Także bez dodatkowej składki. Masz wtedy w cenie np. BLS czy assistance. Dlatego warto zrobić porównanie. Możesz zrobić to samodzielnie sprawdzając w internecie lub dzwoniąc na infolinię. Ale możesz też skorzystać z pomocy swojego agenta. I uważam, że jest to najpewniejszy sposób. Twój agent sprawdzi bowiem w różnych firmach dostępne oferty OC nie tylko pod kątem ceny, ale też dodatków oferowanych w ramach tej polisy. I co ważne. Wyjaśni Tobie co te dodatki Tobie gwarantują.

Co wpływa na składkę ?

Czasami jest ciężko wyjaśnić dlaczego różnice w samym ubezpieczeniu OC są takie duże. Oczywiście przy wyliczaniu składki ubezpieczyciele biorą pod uwagę takie parametry samochodu jak marka, pojemność silnika i przebieg. Ale należy także uwzględnić:

  • napęd pojazdu. Najtańsze jest auto elektryczne, następnie narastająco więcej zapłacą właściciele aut na benzynę, hybryd, diesli oraz pojazdy z benzyną + LPG
  • wiek samochodu. Statystycznie auta 4 letnie mają najtańsze OC. Jako ciekawostkę powiem, że młodsze pojazdy mają często wyższą składkę.

To, że wpływ ma też wiek kierowcy wie chyba każdy. Starsi kierowcy płacą mniej ( Chociaż niektóre firmy mają zwyżkę dla kierowców 65+). Dlatego też tańsze OC można uzyskać, będąc współwłaścicielem samochodu wraz z bardziej doświadczonym kierowcą. Dzięki temu rozwiązaniu młodzi kierowcy mogą korzystać ze zniżek innych i płacić mniej za polisę OC.

A wiesz, że na wysokość składki wpływa także stan cywilny? Dlatego najtańsze ubezpieczenie OC uzyskają małżeństwa (najlepiej z dzieckiem) mieszkające w małej miejscowości. Oczywiście wielkość miejscowości też ma wpływ na składkę. Bo w dużym mieście łatwiej o szkodę, więc składka wyższa.

OC w pakiecie taniej

Ubezpieczyciele często stosują zniżki za pakiety. Na pewno taniej kupisz OC razem z AC. Oczywiście nie każdy potrzebuje autocasco. Ale warto skorzystać z innych opcji typu:

  • ubezpieczenie assistance – pomocne na drodze, gdy auto ulegnie awarii lub zostanie uszkodzone po zdarzeniu drogowym
  • ubezpieczenie NNW – chroniące od następstw nieszczęśliwych wypadków. Tu upewnij się, czy obejmuje tylko kierowcę, czy też pasażera
  • ubezpieczenie szyb

Więcej o dodatkowej ochronie możesz przeczytać we wpisie Dodatki do polisy OC

Warto więc przeanalizować oferty innych ubezpieczycieli, a nie korzystać od razu z przesłanej oferty wznowieniowej. Konkurencja między ubezpieczycielami jest dosyć duża. Dlatego porównując u swojego agenta dostępne oferty ubezpieczeń komunikacyjnych bardzo często znajdziesz nie tylko niedrogą polisę, ale też satysfakcjonujący Ciebie zakres ochrony. I możesz zyskać na tym również finansowo

 

Możliwość komentowania została wyłączona.

Napisz do mnie przez Messenger
Call Now Button