Na czym nie warto oszczędzać !

Każdy widzi, że pandemia pcha także polską gospodarkę w kierunku recesji. Już odbija się to na kieszeni Polaków. A może być jeszcze trudniej. Dlatego też wiele osób stanie przed dylematem skąd brać środki na codzienne życie. Na czym zaoszczędzić? Czy mam zrezygnować z ubezpieczenia?
Jak już wcześniej pisałem, warto ten czas spędzony w domu wykorzystać na uporządkowanie polis. Kiedy już zrobisz porządek to może się okazać, że faktycznie z któregoś ubezpieczenia można zrezygnować. Jeżeli z analizy ubezpieczeń wynika, że coś jest np. podwójnie chronione to oczywiście nie ma potrzeby dalej utrzymywać takiej polisy. Natomiast w przypadku potwierdzenia, że jesteś właściwie zabezpieczony to przed ewentualnym oszczędzaniem na polisach głęboko się zastanów.

Ubezpieczenie mieszkania i spokojny sen /foto:piu.org

Ubezpieczenie mieszkania

Akurat kończy się aktualna polisa ubezpieczenia mieszkania. Dochodzisz do wniosku, że od kilka lat płacisz i nic się nie stało. Myślisz więc „Nie zapłacę i te dwie stówki będę miał na inne wydatki”. Co jednak, gdy kilka dni później pęka rura i zalewasz sąsiada? Sąsiad będzie domagał się od Ciebie pokrycia kosztów remontu. Wprawdzie ma polisę, ale dlaczego ma tracić zniżkę? Jeżeli zapłaci jego ubezpieczyciel to możesz liczyć się z wezwaniem do zapłaty przysłanym przez tego ubezpieczyciela. Zastanów się więc czy warto ryzykować? Tym bardziej, że składkę możesz zapłacić w ratach.

Brak polisy może drogo kosztować/foto:piu.org

Kończy się polisa komunikacyjna. Co zrobić ?

To jest ubezpieczenie obowiązkowe. OC musisz zapłacić. Nie mając opłaconej polisy OC narażasz się na karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. A jest wyższa niż rok temu:
• brak ważnego OC przez maksymalnie 3 dni – 1040 zł
• przy braku ważnego OC przez 4-14 dni – 2600 zł
• nie masz ważnej polisy OC przez ponad 14 dni – 5200 zł
Powyższe kary dotyczą właścicieli samochodów osobowych. Posiadacze aut ciężarowych zapłacą dwa razy więcej, a motocykli – sześć razy mniej.
Ale tak naprawdę może okazać się, że ta kara to nic w porównaniu z kosztami, które poniesiesz z własnej kieszeni kiedy spowodujesz wypadek. Pamiętaj, że zrujnowane zdrowie osoby poszkodowanej ( o śmierci nie wspomnę ) to często koszty dochodzące do setek tysięcy złotych. Czy warto ryzykować?

Ochrona życia i zdrowia jest najważniejsze/foto:piu.org

Ubezpieczenie na życie

Niestety, ale często bardziej martwimy się o majątek niż o siebie i rodzinę. Z Logiki ubezpieczeniowej wiesz, że podstawą jest jednak ochrona życia i zdrowia. Bo mieszkanie wyremontujesz, samochód naprawisz. Natomiast jeżeli poważnie zachorujesz lub zostaniesz inwalidom to co wtedy ? A jeżeli zabraknie Ciebie? Jak odczuje to finansowo Twoja rodzina? Dlatego nie rezygnuj z ubezpieczenia indywidualnego lub grupowego. Dodam, że w tej chwili większość towarzystw ubezpieczeniowych w przypadku pobytu w szpitalu w związku z koronawirusem wypłaci świadczenie za ten pobyt.

Nie podejmuj pochopnych decyzji !

Oszczędzać trzeba z głową. To nie czas na rezygnację z polis czy innych produktów finansowo-ubezpieczeniowych. Lepiej i bezpieczniej jest zrezygnować z wydatków czysto konsumpcyjnych. Można zrobić tańsze zakupy czy zrezygnować z nowych ubrań. Pamiętaj! Bez gwałtownych ruchów! Ustal na spokojnie priorytety!

Tak. Dzwonię!

Avatar
Krzysztof Suszka
Jestem po to, aby doradzić i pomóc. Ze mną zabezpieczysz siebie, najbliższe Ci osoby, a także swój majątek zgodnie z faktycznymi potrzebami. Pomagam profesjonalnie i dlatego zależy mi na długoletniej współpracy. Nie musisz mnie lubić. Ważne, abyś wiedział, że możesz na mnie liczyć. Bo ubezpieczenie to pomoc i wsparcie w trudnych chwilach.

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Powiązane wpisy

Advertisment

Ostatnie wpisy

Alert BIK w ofercie PZU

PZU ma w swojej ofercie ubezpieczenia PZU Dom opcję Alert BIK. Dzięki temu dowiesz się jeżeli ktoś będzie próbował wziąć kredyt na Twoje dane.

Polisa na życie. Czy każdy musi mieć taką polisę?

Dobre ubezpieczenie na życie to wsparcie w trudnych sytuacjach. To bezpieczeństwo, gdy zachorujesz, stracisz możliwość zarabiania lub gdy Ciebie zabraknie.

Konsekwencje prawne i finansowe śmierci

Polisa i testament są najlepszym rozwiązaniem problemów prawnych oraz finansowych po śmierci osoby najbliższej

Chcesz wiedzieć więcej o ubezpieczeniach?

Zostaw mi swój adres. Otrzymasz niezwłocznie na własność skrypt "Racjonalne ubezpieczenie" a potem raz w miesiącu będę przesyłał Tobie porcję wiedzy ubezpieczeniowej.