Na czym nie warto oszczędzać !

Na czym nie warto oszczędzać !

Każdy widzi, że pandemia pcha także polską gospodarkę w kierunku recesji. Już odbija się to na kieszeni Polaków. A może być jeszcze trudniej. Dlatego też wiele osób stanie przed dylematem skąd brać środki na codzienne życie. Na czym zaoszczędzić? Czy mam zrezygnować z ubezpieczenia?
Jak już wcześniej pisałem, warto ten czas spędzony w domu wykorzystać na uporządkowanie polis. Kiedy już zrobisz porządek to może się okazać, że faktycznie z któregoś ubezpieczenia można zrezygnować. Jeżeli z analizy ubezpieczeń wynika, że coś jest np. podwójnie chronione to oczywiście nie ma potrzeby dalej utrzymywać takiej polisy. Natomiast w przypadku potwierdzenia, że jesteś właściwie zabezpieczony to przed ewentualnym oszczędzaniem na polisach głęboko się zastanów.

ubezpieczenie mieszkania
Ubezpieczenie mieszkania i spokojny sen /foto:piu.org

Ubezpieczenie mieszkania

Akurat kończy się aktualna polisa ubezpieczenia mieszkania. Dochodzisz do wniosku, że od kilka lat płacisz i nic się nie stało. Myślisz więc „Nie zapłacę i te dwie stówki będę miał na inne wydatki”. Co jednak, gdy kilka dni później pęka rura i zalewasz sąsiada? Sąsiad będzie domagał się od Ciebie pokrycia kosztów remontu. Wprawdzie ma polisę, ale dlaczego ma tracić zniżkę? Jeżeli zapłaci jego ubezpieczyciel to możesz liczyć się z wezwaniem do zapłaty przysłanym przez tego ubezpieczyciela. Zastanów się więc czy warto ryzykować? Tym bardziej, że składkę możesz zapłacić w ratach.

ubezpieczenie samochodu
Brak polisy może drogo kosztować/foto:piu.org

Kończy się polisa komunikacyjna. Co zrobić ?

To jest ubezpieczenie obowiązkowe. OC musisz zapłacić. Nie mając opłaconej polisy OC narażasz się na karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. A jest wyższa niż rok temu:
• brak ważnego OC przez maksymalnie 3 dni – 1040 zł
• przy braku ważnego OC przez 4-14 dni – 2600 zł
• nie masz ważnej polisy OC przez ponad 14 dni – 5200 zł
Powyższe kary dotyczą właścicieli samochodów osobowych. Posiadacze aut ciężarowych zapłacą dwa razy więcej, a motocykli – sześć razy mniej.
Ale tak naprawdę może okazać się, że ta kara to nic w porównaniu z kosztami, które poniesiesz z własnej kieszeni kiedy spowodujesz wypadek. Pamiętaj, że zrujnowane zdrowie osoby poszkodowanej ( o śmierci nie wspomnę ) to często koszty dochodzące do setek tysięcy złotych. Czy warto ryzykować?

ubezpieczenie wypadkowe
Ochrona życia i zdrowia jest najważniejsze/foto:piu.org

Ubezpieczenie na życie

Niestety, ale często bardziej martwimy się o majątek niż o siebie i rodzinę. Z Logiki ubezpieczeniowej wiesz, że podstawą jest jednak ochrona życia i zdrowia. Bo mieszkanie wyremontujesz, samochód naprawisz. Natomiast jeżeli poważnie zachorujesz lub zostaniesz inwalidom to co wtedy ? A jeżeli zabraknie Ciebie? Jak odczuje to finansowo Twoja rodzina? Dlatego nie rezygnuj z ubezpieczenia indywidualnego lub grupowego. Dodam, że w tej chwili większość towarzystw ubezpieczeniowych w przypadku pobytu w szpitalu w związku z koronawirusem wypłaci świadczenie za ten pobyt.

Nie podejmuj pochopnych decyzji !

Oszczędzać trzeba z głową. To nie czas na rezygnację z polis czy innych produktów finansowo-ubezpieczeniowych. Lepiej i bezpieczniej jest zrezygnować z wydatków czysto konsumpcyjnych. Można zrobić tańsze zakupy czy zrezygnować z nowych ubrań. Pamiętaj! Bez gwałtownych ruchów! Ustal na spokojnie priorytety!

ubezpieczenie finansowe

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisz do mnie przez Messenger
Call Now Button