Kto dostanie pieniądze po Twojej śmierci ?

Do biura jednego z towarzystw ubezpieczeniowych, z którym współpracuję przyszła w ubiegłym roku kobieta. I zadała pytanie „Czy mój ojciec miał tu polisę?”. W trakcie dalszej rozmowy okazało się, że zmarł ojciec tej pani i był on „gdzieś” ubezpieczony. Niestety, ale nie wiadomo, w której firmie. I teraz kobieta szuka we wszystkich ubezpieczalniach.

Powiedz uposażonemu, gdzie jesteś ubezpieczony !

Nie byłoby jednak tego problemu, gdyby ojciec poinformował córkę, gdzie jest ubezpieczony. Czy Ty powiedziałeś uposażonemu, gdzie ma się zgłosić po Twojej śmierci? Jeżeli nie to błąd! Niestety, ale często jest tak, że nie mówimy, w której firmie płacimy polisę. Z różnych powodów. Czasami najzwyczajniej zapominamy powiedzieć. A po śmierci rzadko jest tak, że ubezpieczyciel szuka osób, które mają dostać świadczenie.

Polisa i spadek

W przypadku polis na życie osoba zawierająca ubezpieczenie wskazuje osoby uposażone. Czyli osoby uprawnione do otrzymania świadczenia w razie jego śmierci. Popularnie mówi się „spadkobierców”. Formalnie nie jest to spadkobierca. Polisy na życie nie podlegają bowiem dziedziczeniu na zasadach ogólnych i nie wchodzą do masy spadkowej. I nie ma podatku od takiej polisy. Wiedząc, gdzie należy zgłosić śmierć ubezpieczonego i otrzymać świadczenie wystarczy przesłać następujące dokumenty:
– odpis skrócony aktu zgonu,
– kopię karty zgonu lub innego dokumentu podającego przyczynę śmierci ( bo od tego mogą zależeć wyższe świadczenia )
– kopię swojego dokumentu tożsamości,
– dyspozycję wypłaty świadczenia wraz z numerem rachunku.
Co jednak w sytuacji jak opisanej na początku ? W tej chwili jedyną możliwością jest kontakt z agentem ubezpieczeniowym, który obsługiwał zmarłego lub napisanie prośby o udzielenie informacji do wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. A jeżeli uposażonym jest ktoś z dalszej rodziny lub przyjaciel ? Jeszcze trudniej ustalić, czy należy mi się wypłata środków.

Rejestr polis tzw. uśpionych

Od maja 2017 roku w Kancelarii Prezydenta znajduje się prośba Rzecznika Finansowego o zajęcie się problemem uśpionych polis. Teoretycznie może już pod koniec 2020r. ruszy ich rejestr.
Rzecznik Finansowy zaproponował, by wprowadzić mechanizm podobny do tego, który działa w prawie bankowym, czyli utworzyć uproszczony rejestr umów ubezpieczenia. Mimo, że w Polsce nie podliczono ile polis jest „uśpionych” to patrząc na inne kraje można powiedzieć, że jest to duży problem. Ważne jest więc, żeby świadczenia i odszkodowania, które są należne osobom uprawionym do ich odbioru nie zostawały w towarzystwach ubezpieczeń.

Wnioski

Jeżeli masz polisę to poinformuj osobę uposażoną w jakim Towarzystwie Ubezpieczeniowym jest ona wykupiona. Jeżeli przypuszczasz, że należy Ci się świadczenie za zmarłą osobę skontaktuj się z agentem, którego klientem był zmarły. Jeśli on nie pomoże to pozostaje Ci kontakt z wszystkimi firmami ubezpieczeniowymi. Tak przy okazji. Każdy może sprawdzić, czy ktoś najbliższych nie był ubezpieczony przed wojną w Prudentialu. Firma ta opublikowała rejestr i poszukuje spadkobierców

Avatar
Krzysztof Suszka
Jestem po to, aby doradzić i pomóc. Ze mną zabezpieczysz siebie, najbliższe Ci osoby, a także swój majątek zgodnie z faktycznymi potrzebami. Pomagam profesjonalnie i dlatego zależy mi na długoletniej współpracy. Nie musisz mnie lubić. Ważne, abyś wiedział, że możesz na mnie liczyć. Bo ubezpieczenie to pomoc i wsparcie w trudnych chwilach.

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Powiązane wpisy

Advertisment

Ostatnie wpisy

Alert BIK w ofercie PZU

PZU ma w swojej ofercie ubezpieczenia PZU Dom opcję Alert BIK. Dzięki temu dowiesz się jeżeli ktoś będzie próbował wziąć kredyt na Twoje dane.

Polisa na życie. Czy każdy musi mieć taką polisę?

Dobre ubezpieczenie na życie to wsparcie w trudnych sytuacjach. To bezpieczeństwo, gdy zachorujesz, stracisz możliwość zarabiania lub gdy Ciebie zabraknie.

Konsekwencje prawne i finansowe śmierci

Polisa i testament są najlepszym rozwiązaniem problemów prawnych oraz finansowych po śmierci osoby najbliższej

Chcesz wiedzieć więcej o ubezpieczeniach?

Zostaw mi swój adres. Otrzymasz niezwłocznie na własność skrypt "Racjonalne ubezpieczenie" a potem raz w miesiącu będę przesyłał Tobie porcję wiedzy ubezpieczeniowej.