Jedziesz do Chorwacji ? Pamiętaj o Zielonej Karcie

Jedziesz do Chorwacji ? Pamiętaj o Zielonej Karcie

Dybrownik Chorwacja wczasy

Klika dni temu w czasie rozmowy z klientem okazało się, że wybierają się na wczasy w Chorwacji. Oczywiście pamiętał o tym, aby kupić assistance. Nie pomyślał jednak, że ich droga wiedzie przez Bośnię i Hercegowinę. A przejeżdżając przez ten kraj trzeba mieć Zieloną Kartę. Niestety, ale wielu kierowców zapomina o sprawdzeniu, w którym kraju jest potrzebna Zielona Karta.

Co to jest Zielona Karta ?

Planując wyjazd samochodem za granicę należy sprawdzić, czy będzie nam potrzebna Zielona Karta. Przypomnę, że taki dokument obowiązuje w 14 krajach i potwierdza, że auto posiada aktualne ubezpieczenie OC. Polisa OC kupiona w Polsce działa na terytoriach 32 państw, które podpisały Porozumienie Wielostronne, a więc przede wszystkim w krajach członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W kilkunastu pozostałych państwach ubezpieczenie zadziała tylko wtedy, gdy właściciel samochodu posiada Zieloną Kartę. Musimy mieć więc Zieloną Kartę, jeśli wybieramy się do: Albanii, na Białoruś, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Maroko, Mołdawii, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji lub na Ukrainę.

zielona karta
Źródło:pbuk.p

Gdzie można kupić Zieloną Kartę i ile kosztuje ?

Zieloną Kartę można uzyskać w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym masz zawartą umowę ubezpieczenia OC. Zazwyczaj jest ona za darmo. Niektórzy ubezpieczyciele, pomimo wykupionej u nich polisy OC, naliczają jednak koszty (zazwyczaj kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych). Opłata ta jest jednak zdecydowanie niższa niż w przypadku wyrobienia Zielonej Karty w innym towarzystwie. Tam jej koszt może wzrosnąć nawet do kilkuset złotych

Dlatego przed wyjazdem skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i podał kraj, w którym będzie Tobie potrzebna. Dodam, że w zależności od ubezpieczyciela, może mieć ona różną nazwę w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU),np.:

  • Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy – Link4.
  • Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego – AXA,
  • Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego – Allianz i Warta,

Zielona Karta jest drukowana na zielonym papierze, a także jest przedzielona perforacją na 2 części. W razie wypadku lub kolizji, dolną część należy oderwać i przekazać drugiej stronie zdarzenia drogowego. Dokument jest wydawany w języku polskim i angielskim lub francuskim.

Jak długo będziesz czekał na Zielona Kartę ?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie określa czas wydania Zielonej Karty. Aby uniknąć problemów z jej uzyskaniem, warto złożyć wniosek co najmniej kilka tygodni przed planowanym wyjazdem autem za granicę. Niektórzy ubezpieczyciele dostarczą Kartę pocztą, a inni przygotują od ręki w placówce.

Co jeżeli zapomnisz kupić Zieloną Kartę ?

Co się stanie, jeśli nie będziesz mieć ze sobą Zielonej Karty np. w Bośni i Hercegowinie czy Macedonii? Wtedy konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia granicznego. Tego typu polisa najczęściej dostępna jest na granicy, a pod względem zakresu ochrony czy przedmiotu ubezpieczenia nie różni się ona od obowiązkowego OC. Jedyną różnicą jest okres trwania ubezpieczenia granicznego, ponieważ jest ono tylko czasowe. Niestety, nie można go traktować jako alternatywy dla Zielonej Karty. Za tego typu rozwiązanie zapłacisz o wiele więcej. W Bośni i Hercegowinie 15 dni to koszt 40 Euro.   

Uwaga! Wyjątkowym przypadkiem jest Kosowo. Kosowo jako jedyne w Europie w ogóle nie akceptuje Zielonej Karty. W związku z tym, chcąc wjechać na jego terytorium samochodem, należy na granicy kupić dodatkowe ubezpieczenie graniczne. Polisa na 15 dni kosztuje 30 euro, a na 30 dni 41 euro.

O czym należy więc pamiętać wyjeżdżając na zagraniczne wczasy ?

Przed Tobą długa lub bardzo długa trasa. Upewnij się przed wyjazdem, że samochód masz sprawny. Bez względu na wszystko polecam assistance. Jeżeli masz, to upewnij się jakie kraje obejmuje i w jakich sytuacjach możesz liczyć na pomoc. Dokładnie też zaplanuj trasę do miejsca końcowego. Uwzględnij również miejsca, gdzie będziesz się poruszał. Jesteś w Chorwacji i chcesz wybrać się do Dubrownika ? Z Riwiery Makarskiej do Dubrownika prowadzi droga przez Bośnię i Hercegowinę. Wprawdzie trasa jest dosyć krótka, ale mimo wszystko, konieczny jest wcześniejszy zakup Zielonej Karty. O tym jak postępować, kiedy dojdzie do wypadku pisałem wcześniej. Warto jednak wiedzieć jak postępować, więc zapraszam do lektury TUTAJ Pamiętaj również o ubezpieczeniu podróżnym. Bo na tym nie ma co oszczędzać. Sama karta EKUZ z NFZ to za mało.

I życzę spokojnej oraz udanej wyprawy.

 

Napisz do mnie przez Messenger
Call Now Button