Co robić jeżeli jesteś uczestnikiem wypadku drogowego za granicą?

Każde zdarzenie drogowe to stres i nerwy. Bez względu czy jesteśmy sprawcą czy poszkodowanym. A jeszcze większy stres, jeżeli doszło do tego za granicą. Przed wyjazdem z kraju warto więc sprawdzić jak postępować w razie wypadku a także zaopatrzyć się w polisę z szerszym zakresem ochrony niż samo OC.

W przypadku wypadku komunikacyjnego za granicą postępowanie uzależnione jest od kraju, w którym doszło do zdarzenia oraz w jakich państwach były zarejestrowane pojazdy biorące udział w tym zdarzeniu. Jednak bez względu na kraj najważniejsze jest spisanie numeru rejestracyjnego oraz marki pojazdu sprawcy oraz uzyskanie danych jego ubezpieczenia OC.

System krajowych ośrodków informacji, które funkcjonują we wszystkich państwach EOG, czyli  Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii umożliwiają ustalenie ubezpieczyciela po powrocie do kraju. Jak podaje Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych  ( PBUK ) szkodę można zgłosić w państwie wypadku ubezpieczycielowi OC sprawcy lub w kraju zamieszkania poszkodowanego reprezentantowi wyznaczonemu przez ubezpieczyciela sprawcy.

W sytuacji, w której nie znamy nazwy ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia i potrzebujemy pomocy możemy przesłać pisemny wniosek do PBUK lub skorzystać z formularza dostępnego na jego stronie. Jeżeli jednak ostatecznie nie uda nam się ustalić danych ubezpieczyciela sprawcy szkodę można zgłosić do organu odszkodowawczego w kraju swojego zamieszkania lub do funduszu gwarancyjnego w państwie wypadku.

Uwaga: Jeżeli wypadek został spowodowany przez pojazd zarejestrowany w Szwajcarii nie ma możliwości zgłoszenia szkody do organu odszkodowawczego w państwie zamieszkania poszkodowanego.

W przypadku szkody spowodowanej poza państwami, które są członkami EOG szkodę należy zgłosić do Biura Narodowego w kraju, w którym doszło do kolizji. Biuro Narodowe jest organizacją, która zrzesza ubezpieczycieli działających w danym kraju (lista Biur Narodowych dostępna jest na stronie PBUK). https://www.pbuk.pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zapytanie-o-ubezpieczyciela-sprawcy-szkody

Przed wyjazdem warto zadbać o to, by mieć przy sobie:

  • obowiązkowe ubezpieczenie posiadacza pojazdu samochodowego. Polisa OC jest ważna także na terenie państw będących członkami EOG,
  • Zieloną Kartę, która może okazać się pomocna w takich krajach jak Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina,
  • polsko- angielskie oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które można pobrać ze strony Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. https://www.pbuk.pl/doc/wspolne_oswiadczenie_pl-en.pdf

Jeżeli to my jesteśmy sprawcą to warto pamiętać, aby podać poszkodowanemu wszystkie dane, które są potrzebne do likwidacji szkody tj. dane osobowe, numer polisy OC i nazwę ubezpieczyciela, informacje dotyczące pojazdu (numer rejestracyjny, marka, kraj rejestracji).  Należy również opisać zdarzenie, miejsce oraz datę wypadku.

Avatar
Krzysztof Suszka
Jestem po to, aby doradzić i pomóc. Ze mną zabezpieczysz siebie, najbliższe Ci osoby, a także swój majątek zgodnie z faktycznymi potrzebami. Pomagam profesjonalnie i dlatego zależy mi na długoletniej współpracy. Nie musisz mnie lubić. Ważne, abyś wiedział, że możesz na mnie liczyć. Bo ubezpieczenie to pomoc i wsparcie w trudnych chwilach.

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Powiązane wpisy

Advertisment

Ostatnie wpisy

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Rak piersi jest najczęstszą chorobą nowotworowa wśród kobiet. Niestety, ale wysoka śmiertelność kobiet z powodu tej choroby, wynika ze zbyt późnego...

Jak założyć konto w UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny umożliwia każdemu samodzielne sprawdzenie czy sprawca zdarzenia drogowego miał ubezpieczony pojazd. Ale to nie wszystkie możliwości.

Co to jest BLS i czy warto go mieć ?

Skrót OC, AC czy NNW zna każdy kierowca. Natomiast z BLS już jest trudniej. A warto wiedzieć co to jest.

Chcesz wiedzieć więcej o ubezpieczeniach?

Zostaw mi swój adres. Otrzymasz niezwłocznie na własność skrypt "Racjonalne ubezpieczenie" a potem raz w miesiącu będę przesyłał Tobie porcję wiedzy ubezpieczeniowej.