Dlaczego warto mieć ubezpieczenie szkolne

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie szkolne

Przede wszystkim uważam, że ubezpieczenie szkolne powinno być uzupełnieniem ubezpieczenia dziecka obejmującego poważne zachorowania i inwalidztwo. Bo ubezpieczenie szkolne to przede wszystkim świadczenia i pomoc przy nieszczęśliwym wypadku. Ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe. Jednak warto także w ten sposób chronić swoje dziecko. A dlaczego warto już teraz kupić polisę szkolną?

Po pierwsze – dodatkowe świadczenia

Oczywiście większość dzieci ma jeszcze aktualne polisy zawarte we wrześniu 2019 roku. Pamiętajmy jednak, że fundamentem polisy szkolnej jest ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). A okres wakacyjny sprzyja, niestety, wypadkom w różnej postaci. Szczególnie, jeżeli dziecko spędza wakacje aktywnie. Przypomnę tylko, że Sumy Ubezpieczenia są w polisach szkolnych zwykle niskie. Mając więc dwie polisy dziecko jest podwójnie zabezpieczone. Osobiście uważam, że ważniejsze od wysokości świadczeń za uszczerbek jest możliwość skorzystania z dodatkowych świadczeń typu rehabilitacja, koszty zakupu sprzętu ortopedycznego itp.

Po drugie – oferty lepsze niż rok temu

Już teraz towarzystwa ubezpieczeniowe przedstawiają nowe oferty. I w zdecydowanej większości są lepsze niż rok temu. Dziecko dostanie więc świadczenie np. za ugryzienie przez kleszcza czy zwrot kosztów wycieczki. I nie ma co liczyć na to, że we wrześniu lub październiku będą one zmienione. Przy kosztach takiej polisy warto mieć już coś bardziej chroniącego.

Po trzecie – nowe warunki

Może ktoś powie, że najmniej ważne. Jednak część firm dołączyła do standardu świadczenie za pobyt w szpitalu po diagnozie Covid19. Na początku epidemii Towarzystwa Ubezpieczeniowe traktowały nie tylko przy polisach szkolnych koronawirusa jako wykluczenie. A teraz w ubezpieczeniu oferowanym przez Signal Iduna zachorowanie na Covid 19 jest także w wykazie poważnych zachorowań. Czyli w takiej sytuacji jest wypłacane świadczenie i za pobyt w szpitalu i za poważne zachorowania.

polisa szkolna bezpieczeństwo

Czy ubezpieczenie jest potrzebne ?

Moja odpowiedź – zdecydowanie tak.
Trochę statystyki. Najczęściej spotykane wypadki w szkołach:
– Skręcenia stawów skokowych lub kolanowych – 35 proc.
– Złamania nóg i rąk – 30 proc.
– Skaleczenia i rany – 10 proc.
– Wybite i złamane zęby – 5 proc.
Otrzymane pieniądze pozwolą sfinansować ewentualne leczenie oraz zapewnią dostęp do opieki medycznej bez stania w kolejkach. Pamiętaj jednak, że najczęściej polisa tzw. szkolna nie zapewnia kompleksowej ochrony zdrowia, bo jak wspomniałem fundamentem tego typu ochrony jest ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). I nie ma co liczyć na duże kwoty za złamanie czy skręcenie. Dlatego tak ważne są opcje dodatkowe typu assistance.

Na co więc zwracać uwagę przy wyborze ochrony dziecka?

Oczywiście ważna jest wysokość świadczenia. Najwyższa jest zawsze za śmierć, ale zwróć uwagę na wysokość odszkodowania, które przysługuje, gdy dziecko złamie rękę lub nogę. Sprawdź też co jeszcze obejmuje polisa:

  • Jakie są warunki wypłaty świadczenia za pobyt w szpitalu w wyniku NNW i choroby? Jaką kwotę maksymalnie otrzymasz?
  • Czy polisa obejmuje koszty rehabilitacji?
  • Jakie są limity wydatków na leczenie lub rehabilitację?
  • Czy ubezpieczenie obejmuje uprawianie przez dziecko sportu ?
  • Czy musisz rozszerzyć ochronę, gdy dziecko chodzi na zajęcia do klubu sportowego lub tanecznego?
  • Jakie są wyłączenia, czyli wydarzenia nieobjęte ochroną ubezpieczeniową?

Kupować indywidualnie czy w szkole?

Jak mawia klasyk. Są plusy dodatnie i plusy ujemne. Na pewno kupić w przedszkolu czy szkole jest wygodniej. Pracownik placówki oświatowej przekaże rodzicom wszelkie niezbędne dokumenty. Ponadto wszystkie formalności, wraz z opłaceniem składki, realizuje się na miejscu. Wielu rodziców „docenia” z pewnością również fakt, iż polisa nabywana w szkole zazwyczaj cechuje się niską składką.

Do kwestii zakupu ubezpieczeń warto jednak podchodzić w bardzo indywidualny sposób. Teoretycznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest polisa indywidualna. Wynika to z faktu, że przy zakupie można łatwiej zmienić podstawowy zakres ubezpieczenia. Natomiast w przypadku polis grupowych, warunki z reguły zostają odgórnie narzucone. Jednakże nie musi to być nic złego. Jeżeli ubezpieczenie grupowe ma szeroki zakres i zapewnia wysokie odszkodowanie, niewątpliwie będzie równie dobrym wyborem. Jednak, gdy podstawowym wyznacznikiem jest wysokość składki – w domyśle najniższa- to zdecydowanie polecam korzystać z indywidualnej formy. Bo możemy sobie dopasować warunki „pod dziecko”.

Zadbaj o zdrowie dziecka

Tak jak napisałem na początku, uważam, że polisa szkolna powinna być jedynie uzupełnieniem polisy obejmującej poważne zachorowania i inwalidztwo. Tym bardziej, że np. za 41 zł miesięcznie można chronić dziecko na wypadek poważnych zachorowań a Ubezpieczyciel organizuje i pokrywa koszty leczenia do kwoty 2 mln euro. Więcej o tej możliwości dowiesz się z artykułu Ubezpieczenie na poważne zachorowanie. A to tylko jedna z możliwości. Jeżeli chcesz poznać szczegóły to napisz do mnie ksuszka@bezpieczny.pl lub zadzwoń 501485554

 

Możliwość komentowania została wyłączona.

Napisz do mnie przez Messenger
Call Now Button