Co robić jeżeli jesteś uczestnikiem wypadku drogowego za granicą?

Co robić jeżeli jesteś uczestnikiem wypadku drogowego za granicą?

Każde zdarzenie drogowe to stres i nerwy. Bez względu czy jesteśmy sprawcą czy poszkodowanym. A jeszcze większy stres, jeżeli doszło do tego za granicą. Przed wyjazdem z kraju warto więc sprawdzić jak postępować w razie wypadku a także zaopatrzyć się w polisę z szerszym zakresem ochrony niż samo OC.

W przypadku wypadku komunikacyjnego za granicą postępowanie uzależnione jest od kraju, w którym doszło do zdarzenia oraz w jakich państwach były zarejestrowane pojazdy biorące udział w tym zdarzeniu. Jednak bez względu na kraj najważniejsze jest spisanie numeru rejestracyjnego oraz marki pojazdu sprawcy oraz uzyskanie danych jego ubezpieczenia OC.

System krajowych ośrodków informacji, które funkcjonują we wszystkich państwach EOG, czyli  Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii umożliwiają ustalenie ubezpieczyciela po powrocie do kraju. Jak podaje Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych  ( PBUK ) szkodę można zgłosić w państwie wypadku ubezpieczycielowi OC sprawcy lub w kraju zamieszkania poszkodowanego reprezentantowi wyznaczonemu przez ubezpieczyciela sprawcy.

W sytuacji, w której nie znamy nazwy ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia i potrzebujemy pomocy możemy przesłać pisemny wniosek do PBUK lub skorzystać z formularza dostępnego na jego stronie. Jeżeli jednak ostatecznie nie uda nam się ustalić danych ubezpieczyciela sprawcy szkodę można zgłosić do organu odszkodowawczego w kraju swojego zamieszkania lub do funduszu gwarancyjnego w państwie wypadku.

Uwaga: Jeżeli wypadek został spowodowany przez pojazd zarejestrowany w Szwajcarii nie ma możliwości zgłoszenia szkody do organu odszkodowawczego w państwie zamieszkania poszkodowanego.

W przypadku szkody spowodowanej poza państwami, które są członkami EOG szkodę należy zgłosić do Biura Narodowego w kraju, w którym doszło do kolizji. Biuro Narodowe jest organizacją, która zrzesza ubezpieczycieli działających w danym kraju (lista Biur Narodowych dostępna jest na stronie PBUK). https://www.pbuk.pl/postepowanie-w-razie-wypadku/zapytanie-o-ubezpieczyciela-sprawcy-szkody

Przed wyjazdem warto zadbać o to, by mieć przy sobie:

  • obowiązkowe ubezpieczenie posiadacza pojazdu samochodowego. Polisa OC jest ważna także na terenie państw będących członkami EOG,
  • Zieloną Kartę, która może okazać się pomocna w takich krajach jak Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina,
  • polsko- angielskie oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które można pobrać ze strony Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. https://www.pbuk.pl/doc/wspolne_oswiadczenie_pl-en.pdf

Jeżeli to my jesteśmy sprawcą to warto pamiętać, aby podać poszkodowanemu wszystkie dane, które są potrzebne do likwidacji szkody tj. dane osobowe, numer polisy OC i nazwę ubezpieczyciela, informacje dotyczące pojazdu (numer rejestracyjny, marka, kraj rejestracji).  Należy również opisać zdarzenie, miejsce oraz datę wypadku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisz do mnie przez Messenger
Call Now Button