Będzie nowy mandat. Nawet 1 500 zł

Będzie nowy mandat. Nawet 1 500 zł

Już niedługo w kodeksie wykroczeń znajdzie się nowy mandat. To nawet 1.500 zł za przewóz osób w niewłaściwych warunkach

Zmiany w Kodeksie Wykroczeń

Na szczęscie nowy przepis jest skierowany jedynie do przewoźników i nie dotyczy prywatnych kierowców. Ma to związek z pandemią a kara grzywny za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa przewozu ma wynosić do 1,5 tys. zł.

Zgodnie z propozycją nowa kara ma być nakładana na tych kierowców, którzy np. w busach lub taksówkach, nie stosują się do wymogów reżimu sanitarnego. Przesłanką do nałożenia mandatu ma być niewłaściwa dezynfekcja miejsc w pojeździe, których często dotykają podróżni. Chodzi tutaj o klamki, szyby czy różnego rodzaju uchwyty. Co ważne, kierowca taksówki lub busa powinien nosić maseczkę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy od podróżnych oddziela go tafla np. z plexi.

A jeżeli nie przyjmiesz mandatu ?

Oczywiście jak zwykle w takich sytuacjach masz prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Jednak wówczas policjanci mogą złożyć wniosek o ukaranie do sanepidu. Tam za złamanie obowiązujących przepisów można otrzymać grzywnę od 5.000 do 30.000 zł. Przypomnę, że kara wymierzona przez sanepid jest decyzją administracyjną. Nie ma możliwości, by jej nie przyjąć. Co więcej, ustawa nakazuje zapłacić ją w ciągu 7 dni od dnia wydania decyzji, a egzekucja następuje w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Zadzwoń do prawnika

W kwestii odwołania prawnicy oceniają, że gra jest warta świeczki. Przepisy o zakazach są bowiem nieostre i w związku z czym mogą być arbitralnie stosowane. Można oczywiście rozpocząć samodzielną walkę o sprawiedliwość. Ale można też skorzystać z prawnika w ramach polisy Ochrony Prawnej Pojazdu lub Ochrona Prawna Kierowcy oferowanej przez DAS. Telefon do adwokata pozwoli między innymi natychmiastowo uzyskać poradę prawną. W razie niezasadności nałożenia kary, DAS sfinansuje wszelkie koszty prawne związane dochodzeniem swoich praw. Jeżeli masz pytania napisz do mnie ksuszka@bezpieczny.pl Odpowiadam na każdą wiadomość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisz do mnie przez Messenger
Call Now Button