Ubezpieczenie mieszkania i problem z kominiarzem

Ubezpieczenie mieszkania i problem z kominiarzem

ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania to teraz już standard. Zdecydowana większość, bo 8 na 10 mieszkań i domów jest ubezpieczonych. Czy zawsze polisa zabezpiecza tak jak trzeba to już temat na kolejny artykuł.

Kominiarz nie zawsze przynosi szczęście

Kilka dni temu skontaktowała się ze mną Pani Katarzyna z pytaniem co ma zrobić, kiedy mieszkanie jest całe w sadzy. I dodała, że nie ma ubezpieczenia mieszkania. Okazało się, że kominiarz sprawdzał przewody kominowe w budynku, w którym mieszka. Efektem tego jest zabrudzone sadzą całe mieszkanie. I problem kto ma za to zapłacić.

Ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania to konieczność i obowiązek. Oczywiście, obowiązek nie wynikający z prawa a z własnego bezpieczeństwa. Dobre ubezpieczenie mieszkania gwarantuje pomoc np.przy awariach domowego sprzętu. Możesz przeczytać o tym TUTAJ. To pomoc także w innych wielu sytuacjach. Niestety, ale mimo opcji All risk nie przed wszystkim możemy się zabezpieczyć.

Kominiarz i przegląd kominiarski

Dobre ubezpieczenie mieszkania/domu chroni od ryzyka „dymu i sadzy”. W odniesieniu do ryzyka “dymu i sadzy” Towarzystwa Ubezpieczeniowe definiują je jako: zawiesinę cząsteczek będącą bezpośrednim skutkiem:
a) spalania, która nagle wydobywa się z urządzeń eksploatowanych zgodnie z przeznaczeniem i przepisami technicznymi, przy sprawnym działaniu instalacji lub urządzeń wentylacyjnych, lub
b) pożaru, niezależnie od miejsca jego powstania.

Co jednak, gdy sadza w lokalu powstała podczas czyszczenia komina? Takiego zdarzenia polisy nie obejmują. A tak też jest w przypadku opisanym przez Panią Katarzynę. Przyczyną szkody nie była sadza powstała ani na skutek spalania ani na skutek pożaru. W tym przypadku zadziałał czynnik ludzki. Co więc zrobić?

OC działalności gospodarczej

W tym przypadku szkodę należy zgłosić z ubezpieczenia OC z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej przez kominiarza. I to ubezpieczyciel kominiarza powinien pokryć straty. Dlatego też po stwierdzeniu szkody należy niezwłocznie uzyskać od kominiarza numer polisy i powiadomić ubezpieczyciela. Pamiętaj przy tym o udokumentowaniu strat. A jeżeli będzie problem to daj znać i zadzwoń.

 

Napisz do mnie przez Messenger
Call Now Button