Jak obniżyć podatek ?

Jak obniżyć podatek ?

Jak obniżyć podatek

Są różne formy obniżania podatku dochodowego. Dzisiaj proponuję zastanowić się nad Indywidualnym Kontem zabezpieczenia Emerytalnego, czyli IKZE

Co to jest IKZE

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to gromadzenie kapitału na emeryturę. I w dodatku daje możliwość skorzystania z ulgi polegającej na możliwości odliczenia od dochodu ( podstawy opodatkowania ) w PIT.  W 2020 roku Twoja korzyść podatkowa może wynieść nawet 2007 zł. To przy założeniu przy maksymalnej kwocie wpłat na IKZE oraz opodatkowaniu stawką 32% od pierwszego miesiąca uzyskania przychodów. Teraz koniec roku, ale i tak możesz zyskać zakładając konto IKZE. Ważne. Pieniądze gromadzone w IKZE są prywatne i podlegają dziedziczeniu. W 2020 r. limit wpłat wynosi 6272,40 zł. Jeżeli nie masz jeszcze konta, to zakładając je w grudniu możesz wpłacić całą kwotę.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z ulgi IKZE

Aby w pełni skorzystać z ulgi podatkowej i obniżyć podatek musisz spełnić określone warunki. Ponieważ IKZE jest zachętą do odkładania na emeryturę, to najbardziej opłacalna będzie sytuacja, w której wypłaty dokonasz dopiero po spełnieniu ustawowych warunków:
1) Środki z IKZE wypłacisz dopiero po ukończeniu 65 roku życia
2) Dokonasz wpłat na IKZE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych.

Po spełnieniu tych warunków Twoja wypłata z IKZE będzie objęta zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%. A więc podatek „Belki” nie obowiązuje. Co do zasadności utworzenia konta IKZE zgadzam się z Marcinem Iwuć, który opisał ten produkt na swoim portalu w artykule Wszystko o IKZE + kalkulator opłacalności.

Jak to wygląda praktycznie

Ulga podatkowa od dochodu równa jest sumie wpłat na konto IKZE w roku za który dokonujemy odliczenia. Przykładowo. Jeśli w 2019 roku wpłaciliśmy na konto IKZE kwotę 5000 PLN i jesteśmy w pierwszym progu podatkowym (18%), to nasza ulga podatkowa wyniesie 900 PLN. Przy założeniu, że nie mamy innych odliczeń to kwotę ulgi podatkowej Urząd Skarbowy zwróci nam na konto. Dużo czy mało ? Oceń sam, ale zawsze masz dodatkowe środki i decydujesz co z nimi zrobić.

Dodam jedynie, że osobom, które „nie bawią się” w inwestowanie proponuję wpłaty na IKZE. Natomiast zwrot podatku z PIT proponuję potem wpłacić na IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne. O tym produkcie jednak innym razem. Bo na koniec roku to właśnie IKZE daje możliwość obniżenia podatku.

Jak założyć IKZE

Założenie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego jest proste i szybkie. Konta IKZE oferują fundusze inwestycyjne, banki czy domy maklerskie. Ja proponuję założenie konta przy ubezpieczeniu na życie. Można bowiem świetnie połączyć ochronę życia i zdrowia przy jednoczesnym zabezpieczeniu swojej emerytury. Jedna składka zapewnia bezpieczeństwo.

Ulga podatkowa

Podsumowując. Ulgę podatkową masz w zasięgu ręki. Musisz tylko podjąć decyzję. Aby skorzystać z ulgi w tym roku czasu masz jednak niewiele. Zadzwoń 501485554 i porozmawiamy o konkretnych rozwiązaniach.

 

Napisz do mnie przez Messenger
Call Now Button