Ubezpieczenie mieszkania i problem z kominiarzem

Ubezpieczenie mieszkania to teraz już standard. Zdecydowana większość, bo 8 na 10 mieszkań i domów jest ubezpieczonych. Czy zawsze polisa zabezpiecza tak jak trzeba to już temat na kolejny artykuł.

Kominiarz nie zawsze przynosi szczęście

Kilka dni temu skontaktowała się ze mną Pani Katarzyna z pytaniem co ma zrobić, kiedy mieszkanie jest całe w sadzy. I dodała, że nie ma ubezpieczenia mieszkania. Okazało się, że kominiarz sprawdzał przewody kominowe w budynku, w którym mieszka. Efektem tego jest zabrudzone sadzą całe mieszkanie. I problem kto ma za to zapłacić.

Ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania to konieczność i obowiązek. Oczywiście, obowiązek nie wynikający z prawa a z własnego bezpieczeństwa. Dobre ubezpieczenie mieszkania gwarantuje pomoc np.przy awariach domowego sprzętu. Możesz przeczytać o tym TUTAJ. To pomoc także w innych wielu sytuacjach. Niestety, ale mimo opcji All risk nie przed wszystkim możemy się zabezpieczyć.

Kominiarz i przegląd kominiarski

Dobre ubezpieczenie mieszkania/domu chroni od ryzyka „dymu i sadzy”. W odniesieniu do ryzyka „dymu i sadzy” Towarzystwa Ubezpieczeniowe definiują je jako: zawiesinę cząsteczek będącą bezpośrednim skutkiem:
a) spalania, która nagle wydobywa się z urządzeń eksploatowanych zgodnie z przeznaczeniem i przepisami technicznymi, przy sprawnym działaniu instalacji lub urządzeń wentylacyjnych, lub
b) pożaru, niezależnie od miejsca jego powstania.

Co jednak, gdy sadza w lokalu powstała podczas czyszczenia komina? Takiego zdarzenia polisy nie obejmują. A tak też jest w przypadku opisanym przez Panią Katarzynę. Przyczyną szkody nie była sadza powstała ani na skutek spalania ani na skutek pożaru. W tym przypadku zadziałał czynnik ludzki. Co więc zrobić?

OC działalności gospodarczej

W tym przypadku szkodę należy zgłosić z ubezpieczenia OC z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej przez kominiarza. I to ubezpieczyciel kominiarza powinien pokryć straty. Dlatego też po stwierdzeniu szkody należy niezwłocznie uzyskać od kominiarza numer polisy i powiadomić ubezpieczyciela. Pamiętaj przy tym o udokumentowaniu strat. A jeżeli będzie problem to daj znać i zadzwoń.

Tak. Dzwonię!

Poprzedni artykułCo z pieniędzmi po śmierci
Następny artykułDodatki do polisy OC
Avatar
Krzysztof Suszka
Jestem po to, aby doradzić i pomóc. Ze mną zabezpieczysz siebie, najbliższe Ci osoby, a także swój majątek zgodnie z faktycznymi potrzebami. Pomagam profesjonalnie i dlatego zależy mi na długoletniej współpracy. Nie musisz mnie lubić. Ważne, abyś wiedział, że możesz na mnie liczyć. Bo ubezpieczenie to pomoc i wsparcie w trudnych chwilach.

Więcej od autora

Powiązane wpisy

Advertisment

Ostatnie wpisy

Prezent na Walentynki

Polisa ubezpieczeniowa prezentem walentynkowym. Ubezpieczając siebie dajesz bezpieczeństwo najbliższym.

Grupa otwarta, czyli ubezpieczenie dla każdego

Decydując się na ubezpieczenie mamy do wyboru ubezpieczenie grupowe lub indywidualne. Dzisiaj kilka słów o ubezpieczeniu grupowym i grupie otwartej, którą...

Jak wybrać polisę OC

Dostałeś propozycję wznowieniową polisy OC ? Sprawdź najpierw oferty innych towarzystw ubezpeiczeniowych.

Chcesz wiedzieć więcej o ubezpieczeniach?

Zostaw mi swój adres. Otrzymasz niezwłocznie na własność skrypt "Racjonalne ubezpieczenie" a potem raz w miesiącu będę przesyłał Tobie porcję wiedzy ubezpieczeniowej.