Jak wybrać polisę OC

Dostałeś ofertę kontynuacji polisy OC ? Tanie OC ? Nie spiesz się. Sprawdź najpierw czy jest ona dla Ciebie najkorzystniejsza. Decydując się na kontynuację ubezpieczenia OC nie powinniśmy od razu korzystać z przesłanej propozycji. Z doświadczenia wiem, że nie zawsze jest to najlepsza ( jak to woli najtańsza ) oferta. Warto więc sprawdzić inne możliwości. Dzięki porównaniu dostępnych na rynku ofert często możemy zaoszczędzić pieniądze.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC ?

Znalezienie odpowiedniej polisy, która będzie oferowała zarówno dobrą ochronę ubezpieczeniową, jak i cenę może być trudne. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe a jego zakres jest taki sam we wszystkich zakładach ubezpieczeń. Ceny jednak się różnią, a wynika to przede wszystkim z indywidualnej oceny ryzyka.

Wybierając ofertę należy pamiętać, że firmy oferują do polisy OC różne dodatkowe opcje. Także bez dodatkowej składki. Masz wtedy w cenie np. BLS czy assistance. Dlatego warto zrobić porównanie. Możesz zrobić to samodzielnie sprawdzając w internecie lub dzwoniąc na infolinię. Ale możesz też skorzystać z pomocy swojego agenta. I uważam, że jest to najpewniejszy sposób. Twój agent sprawdzi bowiem w różnych firmach dostępne oferty OC nie tylko pod kątem ceny, ale też dodatków oferowanych w ramach tej polisy. I co ważne. Wyjaśni Tobie co te dodatki Tobie gwarantują.

Co wpływa na składkę ?

Czasami jest ciężko wyjaśnić dlaczego różnice w samym ubezpieczeniu OC są takie duże. Oczywiście przy wyliczaniu składki ubezpieczyciele biorą pod uwagę takie parametry samochodu jak marka, pojemność silnika i przebieg. Ale należy także uwzględnić:

  • napęd pojazdu. Najtańsze jest auto elektryczne, następnie narastająco więcej zapłacą właściciele aut na benzynę, hybryd, diesli oraz pojazdy z benzyną + LPG
  • wiek samochodu. Statystycznie auta 4 letnie mają najtańsze OC. Jako ciekawostkę powiem, że młodsze pojazdy mają często wyższą składkę.

To, że wpływ ma też wiek kierowcy wie chyba każdy. Starsi kierowcy płacą mniej ( Chociaż niektóre firmy mają zwyżkę dla kierowców 65+). Dlatego też tańsze OC można uzyskać, będąc współwłaścicielem samochodu wraz z bardziej doświadczonym kierowcą. Dzięki temu rozwiązaniu młodzi kierowcy mogą korzystać ze zniżek innych i płacić mniej za polisę OC.

A wiesz, że na wysokość składki wpływa także stan cywilny? Dlatego najtańsze ubezpieczenie OC uzyskają małżeństwa (najlepiej z dzieckiem) mieszkające w małej miejscowości. Oczywiście wielkość miejscowości też ma wpływ na składkę. Bo w dużym mieście łatwiej o szkodę, więc składka wyższa.

OC w pakiecie taniej

Ubezpieczyciele często stosują zniżki za pakiety. Na pewno taniej kupisz OC razem z AC. Oczywiście nie każdy potrzebuje autocasco. Ale warto skorzystać z innych opcji typu:

  • ubezpieczenie assistance – pomocne na drodze, gdy auto ulegnie awarii lub zostanie uszkodzone po zdarzeniu drogowym
  • ubezpieczenie NNW – chroniące od następstw nieszczęśliwych wypadków. Tu upewnij się, czy obejmuje tylko kierowcę, czy też pasażera
  • ubezpieczenie szyb

Więcej o dodatkowej ochronie możesz przeczytać we wpisie Dodatki do polisy OC

Warto więc przeanalizować oferty innych ubezpieczycieli, a nie korzystać od razu z przesłanej oferty wznowieniowej. Konkurencja między ubezpieczycielami jest dosyć duża. Dlatego porównując u swojego agenta dostępne oferty ubezpieczeń komunikacyjnych bardzo często znajdziesz nie tylko niedrogą polisę, ale też satysfakcjonujący Ciebie zakres ochrony. I możesz zyskać na tym również finansowo

Tak. Dzwonię!

Avatar
Krzysztof Suszka
Jestem po to, aby doradzić i pomóc. Ze mną zabezpieczysz siebie, najbliższe Ci osoby, a także swój majątek zgodnie z faktycznymi potrzebami. Pomagam profesjonalnie i dlatego zależy mi na długoletniej współpracy. Nie musisz mnie lubić. Ważne, abyś wiedział, że możesz na mnie liczyć. Bo ubezpieczenie to pomoc i wsparcie w trudnych chwilach.

Więcej od autora

Powiązane wpisy

Advertisment

Ostatnie wpisy

Prezent na Walentynki

Polisa ubezpieczeniowa prezentem walentynkowym. Ubezpieczając siebie dajesz bezpieczeństwo najbliższym.

Grupa otwarta, czyli ubezpieczenie dla każdego

Decydując się na ubezpieczenie mamy do wyboru ubezpieczenie grupowe lub indywidualne. Dzisiaj kilka słów o ubezpieczeniu grupowym i grupie otwartej, którą...

Jak wybrać polisę OC

Dostałeś propozycję wznowieniową polisy OC ? Sprawdź najpierw oferty innych towarzystw ubezpeiczeniowych.

Chcesz wiedzieć więcej o ubezpieczeniach?

Zostaw mi swój adres. Otrzymasz niezwłocznie na własność skrypt "Racjonalne ubezpieczenie" a potem raz w miesiącu będę przesyłał Tobie porcję wiedzy ubezpieczeniowej.