Jak się przygotować do wakacyjnego wyjazdu

Jak się przygotować do wakacyjnego wyjazdu

Po trzech miesiącach przestoju w branży turystycznej i przymusowej kwarantanny coraz więcej krajów otwiera się na turystykę i możliwości podróżowania. Zaczęły się też wakacje i planowanie urlopów w Polsce. O czym więc warto pamiętać przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu ?

Wypoczynek w Polsce

Tegoroczny wypoczynek to jednak przede wszystkim turystyka krajowa. Badania wskazują, że 65 % Polaków spędzi wakacje w kraju. Noclegi i restauracje czekają. Oczywiście każdy podejmuje decyzję samodzielnie czy wybierze miejsca szczególnie uczęszczane czy jednak trochę mniejszy tłok. Jest jednak obawa, że wakacje mogą wyglądać inaczej niż zaplanowaliśmy. Zawsze bowiem może znaleźć się ktoś kto jest chory i wtedy przymusowa kwarantanna jak w ośrodku w Rewalu

Bez względu na to, czy jest to wyjazd krajowy czy zagraniczny warto sprawdzić czy po drodze czekają na Ciebie korki. I przed wyruszeniem w podróż upewnij się, czy assistance, który masz przy OC obejmuje awarię i holowanie. Niestety często spotykam się z sytuacją, że kierowcy mają holowanie tylko w przypadku zdarzenia drogowego a nie awarii. Jeżeli nie masz takiej opcji to zawsze możesz kupić assistance krótkoterminowe na 7,15 lub 30 dni. I to bez względu na wiek samochodu.

Przy wypoczynku krajowym odpadają nam ewentualne koszty leczenia. Dobrze jest jednak mieć ubezpieczenie obejmujące NNW, szczególnie w przypadku dzieci. Tym bardziej, że NNW szkolne proponowane obecnie np. przez UNILINK obejmuje świadczenie w przypadku zachorowania na COVID 19. Jest to świadczenie i za pobyt w szpitalu i za zachorowanie. Dorośli są w trochę gorszej sytuacji jeżeli chodzi o COVID 19. Pobyt w szpitalu z powodu COVID 19 jest zwykle objęty karencją.

Za granicą też możesz czuć się bezpiecznie

Wyjeżdżając na zagraniczny wypoczynek należy mieć wykupione ubezpieczenie podróżne oraz assistance na wypadek awarii samochodu.

Statystyki Europ Assistance Polska pokazują, że co roku podczas wakacji, Polacy najczęściej potrzebują pomocy w zakresie  pokrycia kosztów leczenia i organizacji pomocy medycznej, co stanowi większość wszystkich interwencji w ramach assistance podróżnego. Ubezpieczenie podróżne z assistance podróżnym to gwarancja natychmiastowej pomocy w nagłych wypadkach, w tym organizacji i pokrycia kosztów leczenia i transportu. Assistance podróżny to również pomoc w uzyskaniu nowych dokumentów w sytuacji ich zaginięcia lub kradzieży, pożyczka pieniężna w sytuacji utraty kart płatniczych, organizacja wizyty osoby bliskiej w przypadku hospitalizacji ubezpieczonego czy pomoc w sytuacji opóźnienia lub odwołania lotu.

Ubezpieczenie podróżne

W pakiecie ubezpieczeń turystycznych najważniejsze są pomocowe usługi assistance, takie jak organizacja i pokrycie kosztów leczenia, poszukiwania i ratownictwa, odpowiedni transport medyczny oraz pomoc w bezpiecznym powrocie do domu. Przykład z życia. Jeden z moich znajomych pojechał do rodziny w Anglii. Niestety, ale tam trafił do szpitala i do Polski wrócił po 3 miesiącach samolotem do Berlina ( musiał podróżować w pozycji leżącej a LOT nie miał takich warunków) i stamtąd dopiero karetką do szpitala w Sulęcinie. Koszty pobytu w szpitalu i transportu pokrył ubezpieczyciel. Nie NFZ.

Wybierając ubezpieczenie podróżne zwróć uwagę na definicje stosowane przez poszczególnych ubezpieczycieli. Także w zakresie koronawirusa. Niektóre firmy nie wprowadzają rozróżnienia na epidemię i pandemię w zapisach umów i obejmują je ochroną. Inni przeciwnie. A np. Wiener informuje, że nie udziela pomocy w krajach, w których ogłoszono stan wyjątkowy (obecnie w Czechach, Słowacji i na Węgrzech).

Pamiętaj, że posiadanie karty Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie daje gwarancji bezpłatnego leczenia. Dlatego tak ważne jest ubezpieczenie turystyczne. Oprócz EKUZ.

Porównanie świadczeń gwarantowanych przez NFZ ( EKUZ) i ubezpieczenie turystyczne

Czy warto kupić assistance ?

Wypadki chodzą po ludziach, także po doświadczonych kierowcach. Dlatego ubezpieczenie assistance może się przydać każdemu Zwłaszcza temu kto podróżuje za granicę lub ma już nieco starsze auto.

Jeżeli jednak samochodem poruszasz się jedynie w okolicach zamieszkania i potrafisz sobie poradzić na drodze (np. wymienisz samodzielnie koło), możesz zrezygnować z zakupu assistance. Wyruszając jednak dalej warto mieć zapewnioną pomoc.

Na co zwrócić uwagę wybierając assistance?

Wybierając konkretne ubezpieczenie assistance, przejrzyj uważnie jego warunki. Mianem assistance określane są bardzo różne ubezpieczenia. Niektóre z nich nie oferują prawie żadnej pomocy, a inne z kolei zawierają wiele wymyślnych usług, z których najprawdopodobniej nigdy nie skorzystasz.

W warunkach konkretnej polisy sprawdź przede wszystkim:

  • zakres terytorialny polisy (czy ubezpieczenie obowiązuje tylko w Polsce czy także za granicą?)
  • sumę ubezpieczenia poszczególnych ryzyk (przede wszystkim limit kosztu naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia)
  • czy polisa obejmuje holowanie także w przypadku awarii, a nie tylko po wypadku
  • limit kilometrów holowania (a także czy w ramach tego limitu będziesz mógł wybrać dowolne docelowe miejsce czy też ubezpieczyciel odstawi samochód jedynie do najbliższego warsztatu)
  • limit dni korzystania z auta zastępczego
  • definicje poszczególnych zdarzeń stosowane przez ubezpieczyciela (zwłaszcza co rozumie przez awarię pojazdu – niektórzy ubezpieczyciele już np. problemy z oświetleniem uznają za awarię).

Pamiętaj, że są możliwości skorzystania z assistance bez względu na wiek pojazdu. Możesz wykupić na 7, 15 lub 30 dni. Jeżeli jednak jeździsz częściej za granicę to taniej jest wykupić na 12 miesięcy. Roczna ochrona assistance bywa bardziej opłacalna. Tym bardziej, że najlepsze samochodu ulegają awarii.

Wnioski

Aby spędzić bezpiecznie wakacje:

  • wyjeżdżając pamiętaj o assistance samochodowym. Bez względu czy wypoczywasz w kraju czy zagranicą.
  • podróżując po innych krajach miej ze sobą kartę EKUZ oraz ubezpieczenie turystyczne
  • dobrze jest mieć polisę NNW, szczególnie dla dziecka. Daje gwarancję m.in. rehabilitacji.
  • przed wyjazdem z Polski upewnij się, czy potrzebujesz Zieloną Kartę.
  • zakładam, że mieszkanie/dom masz ubezpieczone. W czasie nieobecności może dojśc do różnych zdarzeń.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.

Napisz do mnie przez Messenger
Call Now Button