Czy trzeba wozić prawo jazdy ?

Jest już trochę udogodnień dla kierowców. Od października 2018 roku nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Podobnie polisy OC. A od 5 grudnia 2020 roku nie będzie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy. Wszystkie informacje będą dostępne cyfrowo. Także mPrawo Jazdy. To duże udogodnienie szczególnie dla zapominalskich. Ale to może być też utrudnieniem.  

mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel

Twoje prawo jazdy będzie dostępne w aplikacji mObywatel. Przypomnę, że w tej aplikacji znajdziesz też usługę mPojazd, w której są dostępne dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Dzięki temu wszystkie istotne dane dotyczące Twoich uprawnień i pojazdu są zawsze „pod ręką”. Są tam również dane dotyczące Twojej polisy. I co jest ciekawe. Aplikacja przypomni o terminie wygaśnięcia OC 30 dni wcześniej i zbliżającym się końcu ważności badań technicznych.

Kolizja drogowa. O czym należy pamiętać ?

Nie masz przy sobie dokumentów, ale masz oczywiście ważne badania techniczne i aktualną polisę OC. mPrawo Jazdy będzie też elektronicznie. Warto mieć jednak w samochodzie oświadczenie o kolizji.

Co zrobić po stłuczce ? Przede wszystkim wymienić dane z drugim uczestnikiem zdarzenia. Osobiście zawsze uczulam przed pochopnym podpisaniem oświadczeń i rozjechaniem się. Chodzi o to, aby uniknąć sytuacji kiedy sprawca podpisze oświadczenie, a potem przed ubezpieczycielem się z tego wycofa. Na pewno jeśli sprawca nie przyznaje się do winy, a co gorzej czuć od niego alkohol lub masz podejrzenia, że może być pod wpływem środków odurzających, wezwij policję. Natomiast jeżeli przyznaje się, zrobiłeś zdjęcia to możesz zaryzykować i nie czekać na przyjazd policji. 

Sprawdzenie polisy OC

Pamiętaj także, iż od razu, na miejscu zdarzenia, możesz skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem. Ubezpieczyciel – jeśli jest w systemie BLS – może od razu przyjąć zgłoszenie szkody. Poinstruuje także co jest potrzebne, jak zrobić zdjęcia i jakie dane są konieczne. Jeżeli podasz mu numer rejestarcyjny pojazdu sprawcy to pomoże Ci też ustalić dane jego polisy ubezpieczeniowej. Ale mając dostęp do internetu możesz też samodzielnie sprawdzić ważność polisy. Wystarczy wejść na stronę UFG.

I oczywiście razie potrzeby, zawsze możesz zadzwonić do swojego agenta, który Tobie pomoże.

Tak. Dzwonię!

Avatar
Krzysztof Suszka
Jestem po to, aby doradzić i pomóc. Ze mną zabezpieczysz siebie, najbliższe Ci osoby, a także swój majątek zgodnie z faktycznymi potrzebami. Pomagam profesjonalnie i dlatego zależy mi na długoletniej współpracy. Nie musisz mnie lubić. Ważne, abyś wiedział, że możesz na mnie liczyć. Bo ubezpieczenie to pomoc i wsparcie w trudnych chwilach.

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Powiązane wpisy

Advertisment

Ostatnie wpisy

Grupa otwarta, czyli ubezpieczenie dla każdego

Decydując się na ubezpieczenie mamy do wyboru ubezpieczenie grupowe lub indywidualne. Dzisiaj kilka słów o ubezpieczeniu grupowym i grupie otwartej, którą...

Jak wybrać polisę OC

Dostałeś propozycję wznowieniową polisy OC ? Sprawdź najpierw oferty innych towarzystw ubezpeiczeniowych.

Dodatki do polisy OC

To, że każdy samochód musi mieć wykupiona polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wie każdy kierowca. Polisa OC zabezpiecza roszczenia poszkodowanych przez kierowców....

Chcesz wiedzieć więcej o ubezpieczeniach?

Zostaw mi swój adres. Otrzymasz niezwłocznie na własność skrypt "Racjonalne ubezpieczenie" a potem raz w miesiącu będę przesyłał Tobie porcję wiedzy ubezpieczeniowej.