Co zrobić po stłuczce parkingowej

Do Rzecznika Finansowego coraz częściej zgłaszają się kierowcy, którzy dostali od Towarzystwa Ubezpieczeniowego żądanie zwrotu wypłaconego odszkodowania. Najczęściej chodzi o przypadki szkód naprawianych z OC komunikacyjnego, w których sprawca uszkodzeń uciekł z miejsca stłuczki. Poszkodowany, jeśli jest w stanie zidentyfikować sprawcę szkody, zgłasza się do jego ubezpieczyciela i dostaje odszkodowanie z jego OC. Jeżeli sprawca pozostał na miejscu i podpisał oświadczenie lub była policja to szkoda jest pokrywana z polisy OC. Jedynym „kosztem” jest tylko utrata zniżki. A jeżeli w ramach polisy jest też opcja dodatkowa „Ochrony zniżki” to zdarzenie przechodzimy bezboleśnie. Natomiast w sytuacji kiedy sprawca odjeżdża z miejsca zdarzenia to musi zwrócić ubezpieczycielowi wypłaconą kwotę w ramach tzw. regresu. Dodajmy, że ubezpieczyciele rzadko skłonni są uznać tłumaczenia kierowców, że nie zauważyli powstania szkody. Jednakże ciężar udowodnienia, że faktycznie tak nie było – spoczywa nie na kliencie, a na firmie ubezpieczeniowej. Ubezpieczyciel powinien więc przedstawić dowody na zasadność regresu. To może być nagranie z monitoringu, zeznania świadka. Może też przedstawić jako dowód opinię rzeczoznawcy. Wystarczy, że będzie z niej wynikało, że rodzaj i wielkość uszkodzeń nie mogła zostać niezauważona przez sprawcę i musiał on mieć świadomość powstania szkody.

Sankcja za ucieczkę

Dla oceny sytuacji istotne jest jak zachował się sprawca. Jeśli wysiadł, obejrzał uszkodzenia i odjechał to regres będzie uzasadniony. Natomiast inaczej jest w sytuacji, w której kierowcy nie są faktycznie świadomi, że uszkodzili inny samochód. Wtedy dostając pismo od ubezpieczyciela można o pomoc poprosić Rzecznika Finansowego.

Dodam, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (np. z dnia 18 listopada 1998 r., sygn. akt II CKN 40/98) nie każde oddalenie się z miejsca wypadku jest równoznaczne z ucieczką. Trudno na przykład mówić o zamiarze uniknięcia odpowiedzialności za szkodę, jeżeli na nagraniu z monitoringu widać, że sprawca wprawdzie zarysowuje inne auto, ale wysiada i po krótkim oczekiwaniu zostawia za wycieraczką kartkę z numerem kontaktowym.

Oczywiście może się zdarzyć, że kartkę wyjmie ktoś inny lub wywieje ją wiatr. Dlatego, jeśli zdarzenie ma miejsce na parkingu centrum handlowego, warto odszukać pracownika ochrony i poprosić go np. o wywołanie posiadacza uszkodzonego pojazdu przez głośniki. Jeśli takiej możliwości nie ma, to warto zostawić mu swój numer telefonu, notując przy okazji jego imię i nazwisko. Wiedza o tym komu zostawiliśmy numer telefonu może się przydać w przyszłości.

To Ubezpieczyciel musi przedstawić dowody

Bardziej skomplikowane są sytuacje, w których na nagraniu widać, że sprawca „zahacza” o inny pojazd, ale niewielkie rozmiary uszkodzenia wskazują, iż mógł nie poczuć, że zarysował inne auto. Równocześnie domniemany sprawca zarzeka się, że nie miał świadomości uszkodzenia innego auta. W takiej sytuacji ubezpieczyciel zwracający się z regresem powinien przedstawić dowody na zasadność regresu. Może to być np. opinia rzeczoznawcy. Powinna ona wyraźnie wskazywać, że w określonych warunkach kierujący musiał mieć świadomość powstałych uszkodzeń. W takich dyskusyjnych sytuacjach to na ubezpieczycielu ciąży obowiązek udowodnienia winy sprawcy.

Źródło:Rzecznik Finansowy

Uwzględniając wszystko pamiętajmy, że wypłata odszkodowania z własnej polisy jest mniej dotkliwa niż konieczność zwrotu całego odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu.

Tak. Dzwonię!
Avatar
Krzysztof Suszka
Jestem po to, aby doradzić i pomóc. Ze mną zabezpieczysz siebie, najbliższe Ci osoby, a także swój majątek zgodnie z faktycznymi potrzebami. Pomagam profesjonalnie i dlatego zależy mi na długoletniej współpracy. Nie musisz mnie lubić. Ważne, abyś wiedział, że możesz na mnie liczyć. Bo ubezpieczenie to pomoc i wsparcie w trudnych chwilach.

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię

Powiązane wpisy

Advertisment

Ostatnie wpisy

Gwarancja dochodu po wypadku

Czasami spotykam się z opinią, że ubezpieczenie to rzecz zbędna. Bo „skoro tyle lat nie miałem żadnego złamania, to po co...

Jak się przygotować do wakacyjnego wyjazdu

Po trzech miesiącach przestoju w branży turystycznej i przymusowej kwarantanny coraz więcej krajów otwiera się na turystykę i możliwości podróżowania. Zaczęły...

Jedziesz do Chorwacji ? Pamiętaj o Zielonej Karcie

Klika dni temu w czasie rozmowy z klientem okazało się, że wybierają się na wczasy w Chorwacji. Oczywiście pamiętał o tym,...

Chcesz wiedzieć więcej o ubezpieczeniach?

Zostaw mi swój adres. Otrzymasz niezwłocznie na własność skrypt "Racjonalne ubezpieczenie" a potem raz w miesiącu będę przesyłał Tobie porcję wiedzy ubezpieczeniowej.