Na co zwracać uwagę przy polisie szkolnej

W ciągu ostatnich kilku dni pytano mnie o ofertę ubezpieczenia szkolnego przedstawioną przez jedną z firm. Czy jest dobra ? Zdaję sobie sprawę, że pytający oczekuje zwykle odpowiedzi jednoznacznej. Jest dobra albo zła. Niestety, ale nie można tak podchodzić do tego problemu. Nie ma bowiem polisy, która zabezpieczy na wszystkie zdarzenia i w dodatku będą wysokie świadczenia. Decydując się na konkretną polisę musimy odpowiedzieć więc sobie sami na podstawowe pytanie – co ma ona chronić ? Osobiście uważam, że polisa szkolna ma przede wszystkim pomóc w sytuacji, kiedy dziecko dozna trwałego uszczerbku lub urazu. I ważne. Czy oprócz świadczenia za te zdarzenie jest zapewniona rehabilitacja. Pisałem o tym już wcześniej Jak ubezpieczyć dziecko

Co jest ważne

Wróćmy do analizy oferty, o którą mnie pytano. Zwróciłem uwagę, że przy nieszczęśliwym wypadku świadczenie będzie wypłacane tylko za trwały uszczerbek. Zgodnie z OWU tej firmy uszczerbek na zdrowiu to naruszenie sprawności organizmu powstałe w następstwie nieszczęśliwego wypadku, polegające na trwałym, nierokującym poprawy w świetle aktualnego stanu wiedzy medycznej, uszkodzeniu danego organu, narządu lub układu. Przypomnę tylko że np. zwichnięcie lub skręcenie nogi nie zawsze jest trwałym uszczerbkiem. A bardziej nie jest. Należy więc pamiętać, że w takiej sytuacji nie ma świadczenia. Dlatego też zawsze proponuję polisy obejmujące oprócz uszczerbku także urazy. Zwykle urazy, podobnie jak uszczerbki, są wymienione w tabeli. Sprawa kolejna, która jest wg. mnie ważna to rehabilitacja. W ofercie podstawowej nie ma żadnej informacji o tym. Dopiero w opcjach dodatkowych jest rehabilitacja do 1000 zł. Nie jest to zbyt wygórowana kwota, ale zawsze coś.

Co ze szpitalem ?

Warto też zwrócić uwagę na świadczenie za pobyt w szpitalu. W omawianej ofercie jest to wypłacane od pierwszego dnia, ale przy pobycie minimum 3 – dniowym. Czyli po jednodniowym pobycie nie ma świadczenia. Dziecko musi więc przebywać w szpitalu 3 dni i wtedy będzie płatnośc także za pierwszy dzień. Tak jak w większości Towarzystw liczy się zmiana daty, a nie pełne 24 godziny. Co ważne w przypadku tej oferty. Płatne jest tylko za pobyt w szpitalu na terenie Polski.

Gdzie działa polisa

Każda polisa szkolna działa przez całą dobę i przez cały rok. Także w czasie wakacji. I na terenie całego świata, chyba, że są wyłączenia. I tak jest w przypadku analizowanej oferty. Zgodnie z OWU „Ochrona ubezpieczeniowa udzielana jest przez 24 godziny na dobę na obszarze całego świata, za wyjątkiem:….”. Następnie wskazana jest cała litania umów dodatkowych, za które nie jest wypłacane świadczenie w czasie pobytu zagranicznego. W tym za pobyt w szpitalu. Łącznie za 14 dodatkowych zakresów świadczenie i pomoc jest tylko w przypadku zdarzeń na terytorium Polski. Czyli w czasie zagranicznych wakacji dziecko nie jest w pełni chronione.

Co jeszcze jest „ciekawe”

Ciekawym wykluczeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela jest też inna sytuacja. Jeżeli dziecko do lat 10 porusza się rowerem drogą publiczną bez opiekuna i dojdzie do zdarzenia, to nie będzie wypłacone świadczenie. Przypomnę tylko, że chodnik jest też częścią drogi. Kolejna opcja, na która warto zwrócić uwagę, to zajęcia pozalekcyjne. Dzieci często uczestniczą w zajęciach sportowych czy tanecznych. Jest to traktowane jako wyczynowe uprawianie sportu i należy dokupić tą opcję. Nie ma jej w standardzie. Nie mając ten opcji dziecko nie dostanie wsparcia jeżeli coś mu się stanie w czasie tych zajęć.

Podsumowanie

Specjalnie nie wskazywałem firmy proponującej omawiane ubezpieczenie. Zwróciłem jedynie uwagę na podstawowe – według mnie – zakresy. Obojętnie, gdzie kupisz polisę to warto na to zwrócić uwagę. Przed zawarciem umowy warto przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia lub dopytać agenta, który proponuje to ubezpieczenie. Można też zadzwonić na infolinię ubezpieczyciela i dopytać o szczegóły. Tak jak wspomniałem – ma ochrony dokonałej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby chronić dziecko dwoma polisami. Będą się uzupełniać.

Tak. Dzwonię!

Avatar
Krzysztof Suszka
Jestem po to, aby doradzić i pomóc. Ze mną zabezpieczysz siebie, najbliższe Ci osoby, a także swój majątek zgodnie z faktycznymi potrzebami. Pomagam profesjonalnie i dlatego zależy mi na długoletniej współpracy. Nie musisz mnie lubić. Ważne, abyś wiedział, że możesz na mnie liczyć. Bo ubezpieczenie to pomoc i wsparcie w trudnych chwilach.

Więcej od autora

Powiązane wpisy

Advertisment

Ostatnie wpisy

Alert BIK w ofercie PZU

PZU ma w swojej ofercie ubezpieczenia PZU Dom opcję Alert BIK. Dzięki temu dowiesz się jeżeli ktoś będzie próbował wziąć kredyt na Twoje dane.

Polisa na życie. Czy każdy musi mieć taką polisę?

Dobre ubezpieczenie na życie to wsparcie w trudnych sytuacjach. To bezpieczeństwo, gdy zachorujesz, stracisz możliwość zarabiania lub gdy Ciebie zabraknie.

Konsekwencje prawne i finansowe śmierci

Polisa i testament są najlepszym rozwiązaniem problemów prawnych oraz finansowych po śmierci osoby najbliższej

Chcesz wiedzieć więcej o ubezpieczeniach?

Zostaw mi swój adres. Otrzymasz niezwłocznie na własność skrypt "Racjonalne ubezpieczenie" a potem raz w miesiącu będę przesyłał Tobie porcję wiedzy ubezpieczeniowej.